Słuchaj nas online

Informacje | Kultura | Rozrywka | Nauka

28 listopada 1942 roku urodził się Jonasz Kofta

Więcej od tego autora

Przeczytasz w: 2 minuty

Janusz Kafta, bo tak brzmi jego prawdziwe nazwisko, przyszedł na świat 28 listopada 1942 w wołyńskim Mizoczu. Przeżył pogrom, jednak zaraz po wojnie zostali wysiedleni i mieszkali kolejno we Wrocławiu, Katowicach Łodzi i Poznaniu. Studiował na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, a swój talent kabaretowy i literacki rozwijał w Klubie „Hybrydy”. Podobnie jak jego ojciec związał się z Polskim Radiem, a w 1968 roku założył „Kabaret pod Egidą”. Przez te kilkadziesiąt lat współpracy z Polskim Radiem stworzył tak znane przeboje, jak choćby: Do łezki łezka, Jej portret, Kochajcie starszych panów, Pamiętajcie o ogrodach, Song o ciszy, Śpiewać każdy może, Taką cię wymyśliłem, Deszcz na jeziorach, Ballada o pustych ramach, Wakacje z blondynką, Z tobą chce oglądać świat, które śpiewali najwybitniejsi polscy piosenkarze – Mec, Grechuta, Sojka, Niemen, Wodecki.
Jeden z najwybitniejszych polskich tekściarzy zmarł 19 kwietnia 1988 roku i nie przez trawiącą go wiele lat chorobę nowotworową, a niefortunny obiad podczas którego udusił się golonką.

{source}
<!– You can place html anywhere within the source tags –>
<iframe width=”620″ height=”320″ src=”https://www.youtube.com/embed/sJAdu5pC-yo” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen></iframe>

<script language=”javascript” type=”text/javascript”>
// You can place JavaScript like this

</script>
<?php
// You can place PHP like this

?>
{/source}

Koniecznie przeczytaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze