Słuchaj nas online

Informacje | Kultura | Rozrywka | Nauka

AGATA KULESZA – 27.09.1971

Więcej od tego autora

Przeczytasz w: 2 minuty

Ma na swoim koncie wiele wybitnych, zapadających w pamięć i serce ról. Tworzy postacie pełne emocji, wyraziste, poruszające swoją historią. Doskonała w repertuarze dramatycznym, świetnie radzi sobie też w rolach komediowych.

Mistrzyni budowania charakteru swojej bohaterki, ukazywania jej skomplikowanych uczuć i doświadczeń. Jej twarz, spojrzenie, głos, mowa ciała wyrażają najgłębsze i najtragiczniejsze losy kreowanej postaci. Niezapomniana, wstrząsajaca w „Róży” Wojciecha Smarzowskiego. Charyzmatyczna także w rolach drugoplanowych, jak w „Zimnej wojnie”. U Pawła Pawlikowskiego stworzyła również poruszającą postać w „Idzie”. Bardzo ciekawe role zagrała też u Kingi Dębskiej: w „Moich córkach krowach” oraz w filmie „Zabawa, zabawa”, w którym była agresywną i tragiczną alkoholiczką tłumiącą piciem swe problemy.

Agata Kulesza znajduje zawsze psychologiczny klucz do granej roli. „Mieszam swoje cechy z obserwacjami ludzi i refleksją i zawsze znajduję jakąś wypadkową”. (Agata Kulesza) Dzięki temu jest wiarygodna i przekazuje głęboką prawdę nie tylko o swej bohaterce, ale również o człowieku. Jej postać staje się częścią opowiadanego świata, poprzez jej grę widz może wejść nawet w najbardziej tragiczne przeżycia.

Agata Kulesza w latach 90. wystąpiła m.in. w „Żegnaj Rockefeller” i „Człowiek z…”. W 2004 zagrała w serialu „Pensjonat pod Różą”. Potem stopniowo pojawiły się role, które pozwoliły pokazać jej ogromne możliwości aktorskie. „Sala samobójców”. Filmy Pawła Pawlikowskiego i Kingi Dębskiej. „Służby specjalne”. Seriale „Krew z krwi”, „Pułapka”. „Jestem mordercą”. „Niewinne”. Przede wszystkim zaś tytułowa postać Róży w filmie Smarzowskiego.

„…powściągnięcie często daje znacznie mocniejszy efekt. Nie chodzi o to, by napawać się swoją wrażliwością. To widz, wypełniając pozostawione mu miejsce, ma coś przeżyć”. (Agata Kulesza)

A jakie nowe filmy Agaty Kuleszy? „Sala samobójców. Hejter” Jana Komasy, kontynuacja „Sali samobójców”. Nie znalazłam daty premiery filmu.

Natomiast 2.10.2020 będzie premiera filmu „Magnezja” Macieja Bochniaka. Czytałam, że będzie to gangsterska opowieść z dużą dawką czarnego humoru. Akcja filmu rozgrywa się w okresie międzywojennym na pograniczu polsko-sowieckim. W filmie obok Agaty Kuleszy zagrają Andrzej Chyra, Dawid Ogrodnik, Maja Ostaszewska, Magdalena Boczarska, Mateusz Kościukiewicz (współtwórca scenariusza). Zapowiada się dobre kino.

Z okazji urodzin życzę wiele dobra i piękna w życiu oraz ról nadal tak różnorodnych i wspaniałych, pozwalających pokazywać i rozwijać kunszt aktorski.

 

Artykuł: Kino_kultura – Partner Radia Istebna

Koniecznie przeczytaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze