Norweskiej artystce, Katie Paterson przyszedł do głowy niezwykły pomysł – Biblioteka Przyszłości – miejsce w którym zgromadzone będą niewydane jeszcze dzieła literatury światowej, a ich wydanie zaplanowano dopiero za 100 od złożenia rękopisu. Do tego czasu wszystkie książki pozostaną tajemnicą. Dlaczego? Ano dlatego, że proces wydania książek został… odwrócony! Najpierw sadzimy drzewa, czekamy aż urosną, później je ścinamy i robimy z nich papier, a na samym końcu drukujemy książki.
Zupełnie inaczej niż ma się to do tej pory i zamiast niszczyć już rosnące drzewa, sadzimy nowe, czekamy aż urosną i dopiero wtedy je wykorzystujemy.
Swoje rękopisy w lesie Nordmarka w północnej części Oslo osobiście już złożyli: Margaret Atwood, David Mitchell, Sjón i Elif Şafak, Karl Ove Knausgård, Ocean Vuong, Han Kang.
Niby wszystko fajnie, dbamy o zasoby naturalne, pozwalamy na pojawienie się książki autora dopiero wtedy, kiedy on już nie będzie żył i nie będie się przejmował krytyką 😛 Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy książka odniesie sukces i ludzie będą oczekiwać dalszego ciągu, kolejnych części? Knausgård i jego Moja walka raczej w tym cyklu wydawniczym nie miałaby żadnych szans, a o dodrukach i ewentualnych kornikach niszczących drzewa to już nie wspomnę.
Ciekawy i oryginalny projekt, jednak lepiej w najbliższy weekend zabrać sobie do poduchy książkę wydrukowaną po staremu, a na miejsce wyciętych drzew posadzić nowe. Do tego jeszcze mamy czytniki, które nie potrzebują papieru, i chyba to jest najlepsze rozwiązanie.
Niemniej gratulacje za oryginalny pomysł 🙂
{gallery}Future Library:::0:0{/gallery}
{source}
<!– You can place html anywhere within the source tags –>
<iframe title=”vimeo-player” src=”https://player.vimeo.com/video/372083403″ width=”640″ height=”360″ frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>
<script language=”javascript” type=”text/javascript”>
// You can place JavaScript like this
</script>
<?php
// You can place PHP like this
?>
{/source}
Na koniec możecie jeszcze zajrzeć na stronę projektu.