Słuchaj nas online

Informacje | Kultura | Rozrywka | Nauka

Celowali w księżyc, ale nie trafili

Więcej od tego autora

Przeczytasz w: 3 minuty

Ale po kolei.
Plan był taki: nazbieramy przeróżnego rodzaju medali – a Rosjanie mają ich sporo – i załadujemy do rakiety. Potem wycelujemy w Księżyc i … odpalimy. Rakieta przgrzmoci w księżyc, rozsypie po jego powierzchni wszystkie medale, a wtedy będzie wiadomo kto to zrobił!
Można powiedzieć że prawie się udało, bo Sowieci chybili o jakieś 6000 km i rakieta poleciałaaaa…
Do dziś ponoć krąży na orbicie pomięcy Ziemią a Marsem. Może kiedyś uda się ściągnąć te medale i wtedy będą miały wartość:) Najdroższy złom w Układzie Słonecznym!

Na filmie jest trochę pojęć technicznych po rosyjsku i nie każdy zrozumie, dlatego przypomnienie z fizyki nie zaszkodzi.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C4%99dko%C5%9B%C4%87_kosmiczna

{source}
<!– You can place html anywhere within the source tags –>
<iframe width=”466″ height=”376″ src=”https://www.youtube.com/embed/kUHbL_FM7Vc” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen></iframe>

<script language=”javascript” type=”text/javascript”>
// You can place JavaScript like this

</script>
<?php
// You can place PHP like this

?>
{/source}

 

Skoro już jesteśmy przy celowaniu w Księżyc, trzeba nam wrócić aż do roku 1902 i zobaczyć film z wystrzelenia sześciu badaczy na naszego satelitę, którzy zostali wystrzeleni w dużym pocisku ze specjalnej armaty. Oczywiście była to ekranizacja odwiecznego marzenia człowieka o lotach w gwiazdy. Sama kinematografia zaledwie od 1895 roku oficjanie zaistniała w naszej świadomości – 13 grudnia opatentowano pierwszy kinematograf braci Lumière, a pierwszy pokaz miał miejsce już 28 grudnia tego samego roku.
Wystarczyło siedem lat i już mogliśmy oglądać pierwszy film science fiction – „Podróż na Księżyc” w reżyserii Georges’a Mélièsa. Film pokolorowano w 2011 roku i w takiej wersji proponujemy:)

{source}
<!– You can place html anywhere within the source tags –>
<iframe width=”501″ height=”376″ src=”https://www.youtube.com/embed/pxQI4hsez1k” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen></iframe>

<script language=”javascript” type=”text/javascript”>
// You can place JavaScript like this

</script>
<?php
// You can place PHP like this

?>
{/source}

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Koniecznie przeczytaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze