Słuchaj nas online

Informacje | Kultura | Rozrywka | Nauka

Co za dzień

Więcej od tego autora

Przeczytasz w: < 1 minuty

Nie inaczej jest z datą 27 maja. W tym dniu miało miejsce kilka ciekawych wydarzeń, kóre nam współczesnym są doskonale znane, nawet jeśli nie pamietamy daty, bo przecież nie o to chodzi.

Więc zacznijmy od najstarszego wydarzenia, jakim była śmierć „pierwszego komunisty w 1525 roku!
Tak, tak… wtedy to właśnie ścięto głowę Thomasowi Müntzerowi, ktory głosił zniesienie stosunków feudalnych, odebranie panom i duchownym dóbr i ogłoszenie całkowitej równości.
Mało tego, w tym samym dniu roku 1797 we Francuskim Vendôme zgilotynowano Françoisa-Noëla Babeufa – podobnie jak jego niemiecki poprzednik chciał rozdać ziemię chłopom, znieść własność prywatną i prawo dziedziczenia.
Teraz może coś bardziej budującego.
Mamy 27 maja 1703 r. i car Piotr I rozpoczyna budowę Sankt-Petersburga. O Petresburgu poczytamy w książce Joanny Czeczot „Petersburg miasto snu”, natomiast rozmowę z autorką książki w Radiu Istebna możecie posłuchać po kliknięciu: https://soundcloud.com/radio-istebna/joanna-czeczott-petersburg-miasto-snu-rozmowa-o-ksiazce
Teraz coś z naszego podwórka, a bardziej konkretnie, z Ogrodu Saskiego. Kiedy Sankt Petersburg liczy sobie już 24 lata w Warszawie zostaje otwarty dla mieszkańców ogród, który tym samym stał się jednym z pierwszych parków publicznych w Polsce.
Jeszcze tylko szybki przeskok na kontynent amerykański, tam bowiem pod datą 27 maja 1937 r. znajdziemy informację o otwarciu Golden Gate Bridge – mostu łączącego San Francisco z hrabstwem Marin, który uchodzi za najsłynniejszą tego typu kontrukcję świata.

To tyle na dziś z ciekawostek historycznych 🙂

Koniecznie przeczytaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze