Słuchaj nas online

Informacje | Kultura | Rozrywka | Nauka

Cormac McCarthy (1933 – 2023)

Więcej od tego autora

Przeczytasz w: 2 minuty

13 czerwca 2023 roku w Santa Fe zmarł wybitny twórca literatury amerykańskiej, Cormac McCarthy. Pisarz, który dał nam takie powieści jak „To nie jest kraj dla starych ludzi” oraz „Droga”, miał 89 lat.

W jednym ze swoich wywiadów mówił:

„Nie ma czegoś takiego jak życie bez rozlewu krwi. Pogląd, że gatunek można w jakiś sposób ulepszyć, że wszyscy mogliby żyć w harmonii, jest naprawdę niebezpiecznym pomysłem. Ci, którzy są dotknięci tym poglądem, jako pierwsi wyrzekają się swojej duszy, swojej wolności. Twoje pragnienie, aby tak było, zniewoli cię i uczyni twoje życie bezsensownym”.

Charles Joseph McCarthy Jr., znany na całym świecie jako Cormac McCarthy, urodził się 20 lipca 1933 roku. Napisał kilkanaście powieści, sztuki teatralne, scenariusze i opowiadania. Szeroko uznawano go za jednego z najbardziej wybitnych współczesnych pisarzy amerykańskich.

McCarthy rozpoczął swoją edukację na Uniwersytecie Tennessee w 1951 roku, ale zdecydował się na przerwanie studiów i wstąpienie do Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Jego debiutancka powieść, „Strażnik sadu” (The Orchard Keeper), pojawiła się w 1965 roku. Inne dzieła pisarza, takie jak „W ciemność” (Outer Dark, 1968), spotykały się z pozytywnym przyjęciem krytyków, lecz nie przynosiły sukcesu komercyjnego. Podobnie było z książką uznawaną za jego najważniejsze dzieło – „Krwawym południkiem” (Blood Meridian, 1985).

Wielkie uznanie przyniosła mu powieść „Rącze konie” (All the Pretty Horses, 1992), za którą otrzymał National Book Award oraz National Book Critics Circle Award. Jego dzieło z 2005 roku, „To nie jest kraj dla starych ludzi” (No Country for Old Men), spotkało się z różnymi reakcjami krytyków. Niemniej jednak, filmowa adaptacja tej książki, zrealizowana w 2007 roku przez braci Coen, okazała się ogromnym sukcesem, zdobywając cztery Oscary i ponad 75 innych nagród filmowych na całym świecie.

„Droga” (The Road) z 2006 roku zdobyła nagrodę Pulitzera w dziedzinie beletrystyki i James Tait Black Memorial Prize w dziedzinie fikcji w 2007 roku.

McCarthy zostawił po sobie niezapomniane i poruszające dzieła literackie, które zmieniły sposób, w jaki patrzymy na amerykańską prozę. Jego unikalny styl, mieszający brutalne realia z liryczną i skondensowaną prozą, wpłynął na wielu młodych pisarzy.

Jego twórczość była, jest i zawsze będzie przypomnieniem o nieustępliwej ludzkości w obliczu brutalności świata.

Cormac McCarthy był pisarzem, który nie bał się przedstawić świata w surowej, nieocenzurowanej formie. Wierzył w to, że literatura powinna nie tylko bawić, ale także zmuszać do myślenia, podważać przyjęte normy i prowokować do przemyśleń. I w tym był mistrzem.

Mam nadzieję, że przeczytaliście choć jedną książkę, która wyszła spod jego pióra, a jeśli nie – najwyższa pora nadrobić. Tutaj macie link do jego książek: https://lubimyczytac.pl/autor/19268/cormac-mccarthy

A może wolicie film? Proszę bardzo, może Child of God albo Droga przypadnie Wam do gustu 🙂

Koniecznie przeczytaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze