Słuchaj nas online

Informacje | Kultura | Rozrywka | Nauka

Zamek na Hradczanach? Pff, idziemy dalej!

Więcej od tego autora

Przeczytasz w: 2 minuty

No dobrze, moi drodzy podróżnicy, jesteście w Pradze, jak prawdziwi turyści, wpatrzeni w ekran telefonu i gotowi na Zamek na Hradczanach, Most Karola i inne turystyczne hity. Ale co powiecie na coś mniej oklepanego? Przenieście palec na mapie do miejsca o tajemniczym adresie Invalidovna, 180 00 Prague 8. Co tam znajdziecie? Ano, zobaczycie coś, co połączy Wam biznes i kulturę w jednym, niezwykle oryginalnym miejscu, a to za sprawą Davida Černego.

David Černý – artysta z jajem

David Černý znany jest z tego, że jego rzeźby potrafią nieźle namieszać w głowie. Chcecie dowodu? Kliknijcie ten link: David Černý. Kiedy już będziecie na miejscu, zobaczycie, jak można połączyć budowę mieszkań na wynajem z rzeźbami, które robią więcej hałasu niż wszystkie turystyczne zabytki razem wzięte.

Połączenie dewelopera z artystą? Czemu nie!

Czasem wydaje się, że budownictwo i sztuka są jak ogień i woda, ale nie w przypadku tego projektu. Deweloper postanowił, że jego nowe mieszkania będą ozdobione dziełami Davida Černego. I wiecie co? To działa! Ludzie zachwycają się, że w końcu ktoś odszedł od konwencjonalnych budynków i stworzył coś, co naprawdę przyciąga wzrok, co możecie zobaczyć na zdjęciach. Nie będę opisywał, co Černy miał na myśli tworząc tę instalację, bo zwyczajnie możecie sobie poczytać o niej choćby na stronie dewelopera, po czesku lub angielsku – jak kto woli. Trigema

Sztuka współczesna nie dla Ciebie? Spokojnie!

Jeśli czujecie, że współczesna sztuka nie jest Waszym ulubionym daniem, nie ma problemu. Praga oferuje tyle atrakcji, że nie będziecie się nudzić. Chociażby taki Most Karola – zwiedzanie go o świcie to przeżycie, które warto wpisać na listę rzeczy do zrobienia przed śmiercią. Cisza, spokój i brak tłumów. Bo później? Cóż, szykujcie się na spacer przez przeszkody!

Słowo na koniec

Więc następnym razem, kiedy będziecie w Pradze, poszukajcie czegoś mniej oczywistego. Może właśnie dzieła Davida Černego okażą się tym, co zapadnie Wam w pamięć na dłużej niż standardowe turystyczne przeboje. A dodam też, że i w Polsce znajdziecie jego ślad – ciekawe, czy ktoś poszuka choćby w internecie i znajdzie 🙂

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Koniecznie przeczytaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze