Słuchaj nas online

Informacje | Kultura | Rozrywka | Nauka

Dzieci urodzone w kosmosie?!

Więcej od tego autora

Przeczytasz w: 2 minuty

Słuchajcie, kiedy wszyscy dookoła ekscytują się sztuczną inteligencją i zastanawiają się, czy bardziej nam zaszkodzi, czy przeciwnie, holenderska firma SpaceBorn United planuje przyszłość, w której dzieci będą poczęte i wychowywane w kosmosie! Słyszeliście o tym?

Kosmiczne dzieci: fantastyka czy rzeczywistość?

No właśnie, a tu się okazuje, że to wcale nie jest jakiś wydumany pomysł, ale całkiem realny projekt, który ma w przyszłości spowodować, że jeśli uda nam się kiedykolwiek stworzyć kolonie na innych planetach, to i kwestie utrzymania populacji trzeba jakoś rozwiązać. Niby racja, bo przecież nie będziemy cały czas dostarczać tam kolejnych ludzi, chociaż każdy z was pewnie ma taką osobę, którą z dziką przyjemnością wystrzeliłby już dziś w kosmos 🙂

Wróćmy jednak do kosmicznej porodówki. Firma opracowała zminiaturyzowany inkubator do zapłodnienia in vitro, który ma nadzieję wkrótce wystrzelić w kosmos. Jest tylko jeden mały problem: badania sugerują, że poczęcie dziecka w kosmosie może być ryzykowne. Promieniowanie kosmiczne i nieważkość to tylko niektóre z problemów, które mogą wpłynąć na ciążę i rozwój embrionu.

Technologia inkubacji zarodków poza Ziemią

Nie zrażając się zbytnio, już opracowali prototyp wielkości dysku CD-ROM, który wykorzystuje technologie mikroprzepływowe. Dysk ten wiruje, symulując działanie grawitacji podobnej do ziemskiej. To brzmi jak coś prosto z filmu science-fiction! Mają już nawet kilkuletni plan, który zakłada wystrzelenie w pierwszej kolejności komórek myszy, a jeśli wszystko pójdzie z planem, to następne będą już ludzkie. To jednak nie koniec problemów z kosmiczna porodówką. Przeżycie żywej istoty w sztucznym łonie na Ziemi jest jeszcze niedopracowane i ponoć niesie całkiem sporo zagrożeń, a już myśli się o kosmicznych noworodkach.

Nie wiem, co o tym myśleć. Czy nie lepiej wysyłać tam roboty, jak to robi się teraz, choćby wysyłając łaziki na Marsa, a nie za wszelką cenę umieszczać tam ludzi? A może to i kontrowersyjny pomysł, ale jedyny na przetrwanie naszego gatunku poza Ziemią. W końcu, dlaczego mielibyśmy ograniczać się tylko do jednej planety?

Przyszłość kosmicznych noworodków

Ok, ale na stronach tej firmy nie ma nic o wychowaniu tak poczętych dzieci. Przecież nie od razu staną się dorosłymi, a może nie będą traktowane jak ludzkie dzieci, które trzeba wychować, dać im poczucie bezpieczeństwa, rodziców… Czyżby kosmiczna porodówka była tylko egoistyczną zabawą w Pana Boga? Nie podoba mi się to. Zresztą, może znajdziecie coś, co przegapiłem na ich stronie?

Link do strony: https://www.spacebornunited.com/

Może powinniśmy jednak pozostać na Ziemi i po prostu patrzeć na gwiazdy z bezpiecznego miejsca na naszej pięknej rodzimej planecie?

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Koniecznie przeczytaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze