Słuchaj nas online

Informacje | Kultura | Rozrywka | Nauka

Dzisiaj w nocy będzie się działo!

Więcej od tego autora

Przeczytasz w: 3 minuty

Zacznie się jeszcze przed zachodem słońca, wówczas będziemy mogli zobaczyć pełnię Księżyca (16.57), tym razem nazwaną Księżycem Mysliwych. Swoją drogą, czy wiedzieliście o tym, że każda pełnia ma swoją nazwę? Podam ich nazwy, korzystając z podpowiedzi National Geographic.

Styczeń: Pełnia Wilczego Księżyca
Rdzenni Amerykanie i Europejczycy w średniowieczu nazwali styczniową pełnię w odniesieniu do wycia głodnych wilków, które narzekały na niedostatek pożywienia w środku zimy. Inne nazwy tej pełni to Stary i Lodowy Księżyc.

Luty: Pełnia Śnieżnego Księżyca
Tej pełni księżyca dała nazwę z reguły zimna, śnieżna pogoda w lutym w Ameryce Północnej. Inne nazwy zwyczajowe to Burzowa lub Głodna Pełnia Księżyca.

Marzec: Pełnia Robaczego Księżyca
Rdzenni Amerykanie nazywali tę ostatnią zimową pełnię od śladów pozostawionych przez robaki, które pojawiają się w świeżo rozmarzającej ziemi. Inne nazwy to Czysta Pełnia, Pełnia Śmierci, Skrzypiąca Pełnia (odniesienie do pokrywy śnieżnej, która łatwo się łamie po tym jak topiła się w ciągu dnia i zamarzła w nocy), Klonowa lub Sokowa Pełnia Księżyca, od pozyskiwania soku klonowego z drzew, który przetwarzany był później na powszechnie znany syrop.

Kwiecień: Pełnia Różowego Księżyca
Indianie z północy nazywają kwietniową pełnię różową od wcześnie zakwitających, różowych dzikich kwiatów. W innych kulturach, pełnia ta jest nazywana Pełnią Kiełkującej Trawy, Jajeczną lub Rybną.

Maj: Pełnia Kwiatowego Księżyca
Okres obfitego kwitnienia, który przypada właśnie na maj, nadał tej pełni przydomek kwiatowej w wielu kulturach. Inne używane nazwy to Pełnia Zajęcza, Mleczna lub Sadzenia Kukurydzy.

Czerwiec: Pełnia Truskawkowego Księżyca
W Ameryce Północnej pełnia zyskała nazwę ze względu na przypadające na czerwiec zbiory truskawek. Europejczycy korzystali z nazwy „Pełnia Różanego Księżyca”, a inne kultury nazwały ją Gorącą Pełnią ze względu na początek letnich upałów.

Lipiec: Pełnia Koźlego Księżyca
Kozły, czyli samce sarny, zrzucają co roku poroże, które zaczyna im odrastać w lipcu, stąd indiańska nazwa lipcowej pełni księżyca. Inne nazwy to Burzowa Pełnia – od licznych letnich burz oraz Sienna Pełnia – od lipcowych zbiorów.

Sierpień: Pełnia Księżyca Jesiotrów
Północnoamerykańskie plemiona rybackie nadały sierpniowej pełni nazwę od licznego występowania jesiotrów w tym miesiącu. Była również nazywana Pełnią Zielonej Kukurydzy, Zbożową i Czerwoną, od czerwonego odcienia, który pojawia się często pod wpływem wieczornej, letniej mgły.

Wrzesień: Pełnia Księżyca Plonów
Najbardziej znana nazwa księżyca, Pełnia Zbiorów lub Plonów odnosi się do pory roku po jesiennej równonocy, gdy zbierane są plony. Odnosi się również do szczególnie jasnego wyglądu księżyca i jego wczesnego pojawiania się na niebie, co pozwala rolnikom na kontynuowanie zbiorów w nocy. Inne nazwy to Kukurydziany lub Jęczmienny Księżyc.

Październik: Pełnia Księżyca Myśliwych
Pierwsza pełnia księżyca po żniwach to pełnia myśliwych, ponieważ przypada na najlepszy miesiąc na polowania na utuczone po lecie jelenie i lisy, które nie są w stanie dobrze ukryć się na gołych w tym czasie polach. Podobnie jak w przypadku pełni żniw, księżyc w pełni myśliwych jest szczególnie jasny i długo pozostaje na niebie, dając polującym możliwość śledzenia zwierzyny nocą. Inne nazwy to Księżyc Podróży i Więdnących lub Obumierających Traw.

Listopad: Pełnia Bobrzego Księżyca
Nie ma zgody co do pochodzenia nazwy listopadowej pełni. Niektórzy mówią, że pochodzi od Indian zastawiających w tym miesiącu pułapki na bobry, a inni twierdzą, że nazwa pochodzi od zwiększonej aktywności bobrów budujących zimowe zapory. Inna nazwa to Szronowa Pełnia.

Grudzień: Pełnia Zimnego Księżyca
Zbliżająca się zima jest źródłem nazwy grudniowej pełni księżyca. Inne nazwy to Pełnia Księżyca Długiej Nocy oraz Dębowa Pełnia.

Nie wiem jak Wam, ale mnie bardziej podobają się pełnie z nawiązaniem do konkretnych zdarzeń, a nie jakaś tam zwykła pełnia 🙂

Dzisiejszej nocy czeka nas jeszcze deszcz meteorów, zwanych Orionidami. Szykujcie więc aparaty i upolujcie fajne fotografie z dzisiejszego kosmicznego spektaklu. Mam tylko taką cichą nadzieję, że Orionidów bedzie więcej niż Perseidów w tym roku i coś upolujecie 🙂 Tym bardziej, że blask księżyca troszeczkę będzie przeszkadzał.

Udanego polowania!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Koniecznie przeczytaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze