Słuchaj nas online

Informacje | Kultura | Rozrywka | Nauka

GREGORY PECK 5.04.1916 – 12.06.2003

Więcej od tego autora

Przeczytasz w: 2 minuty

„Gregory Peck nie musiał grać niezwykłego człowieka – był człowiekiem o wyjątkowej autentyczności i wielkiej osobistej uczciwości”. (kardynał Mahony)

Wysoki, z szelmowskim uśmiechem, emanujacy ciepłem, budzący zaufanie. Uwielbiany, rozchwytywany, nazywany największym amantem w historii kina.

„Gdy spotkaliśmy się po raz pierwszy – na planie „Śniegów Kilimandżaro”, pomyślałam: przesadziłeś Boże, jak można stworzyć faceta o takim wyglądzie”. (Ava Gardner)

Urodzony do aktorstwa, powołanie do zawodu odkrył podczas studiów, gdy zaproponowano mu udział w spektaklu „Moby Dick”: „To było jedno z najważniejszych doświadczeń w moim życiu”. Marząc o aktorstwie wyruszył do Nowego Jorku. Zdarzało mu się nocować na ławce w Central Parku i pracować za posiłek. Udało mu się wreszcie trafić na scenę, a w kinie debiutował w 1944 w „Dniach chwały”. Za kolejna rolę, w ” Kluczach do nieba”, otrzymał nominację do Oscara. Gwiazdą pierwszej wielkości stał się po westernie „Pojedynek w słońcu” z 1946, w którym zagrał drania. Najczęściej grywal jednak bohaterow pozytywnych, walecznych, odważnych, prawych.

„Mówi się, że granie złych gości jest o wiele ciekawsze. Ale z drugiej strony, granie dobrych kolesi to znacznie większe wyzwanie, ponieważ naprawdę trudno sprawić, by byli interesujący”.

Jemu to wychodziło doskonale.

„Robię rzeczy, które dają mi radość. Uwielbiam grać. Kiedy jadę do studia, śpiewam w samochodzie. Kocham moją pracę, żonę, dzieci i przyjaciół. I myślę sobie >Jesteś szczęściarzem, Gregory, jesteś cholernym szczęściarzem<„.

Oscara otrzymał za kreację bohatera niezłomnego, dżentelmena doskonałego, Atticusa Fincha w ekranizacji powieści „Zabić drozda” (1962). Postać pełna empatii, szlachetna, wspaniały ojciec i prawnik. Gregory Peck uważał ten film za swój najlepszy. Ogromna popularnosc przyniosła mu również rola biednego, ale szlachetnego dziennikarza Joe Bradleya w „Rzymskich wakacjach”, w których partnerowała mu Audrey Hepburn. Amerykański Instytut Filmowy uznal film za najlepszą komedie romantyczną w historii kina. Natomiast rolę Atticusa za najważniejszego bohatera w historii kina.

„Działa Nawarony”. „Biały kanion”. „Urzeczona” w reżyserii Alfreda Hitchcocka, w której zagrał z Ingrid Bergman. „Przylądek strachu”, w którym jego przeciwnikiem był Robert Mitchum. Szuler w „Jak zdobywano Dziki Zachód”. „Akt oskarżenia”. „Omen”. „Old Gringo”. Dorzucicie jakieś tytuły od siebie?

„Jeśli chodzi o pracę, chciałem uchodzić za dobrego opowiadacza historii. Właśnie to zawsze mnie interesowało”.

Grał ukazując wewnętrzne przeżycia swych postaci, uwiaryganiajac je gestami, mimiką i słynnym uśmiechem, kpiącym, dwuznacznym lub urzekającym.

„Nie chciałem, by mnie zaszufladkowano. Stale szukałem nowej formuły bohatera”.

„Wraz z jego odejściem skończyła się nieodwołalnie złota era Hollywood”, „Odszedł ostatni taki amant”, pisali dziennikarze.

” W sztuce jest współczucie, we współczuciu człowieczeństwo, a w człowieczeństwie wielkodusznośc i miłość. Gregory Peck sięgnął najwyższych poziomów wszystkich tych cnót”. (Brock Peters)

 

Artykuł: Kino_kultura – Partnera Radia Istebna

Koniecznie przeczytaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze