Słuchaj nas online

Informacje | Kultura | Rozrywka | Nauka

Fugger: Król pieniędzy i srebra

Więcej od tego autora

Przeczytasz w: 2 minuty

Człowiek, który prawie wykupił Europę

Kto by pomyślał, że najbogatszy człowiek w historii świata to taki typ z Bawarii, który zaczął od handlu tekstyliami? Tak, mówię o Jakobie Fuggerze, który miał na tyle pieniędzy, że mógł prawie wykupić całą Europę za zaledwie 2% jej PKB. A wszystko zaczęło się w wolnym mieście Augsburgu, gdzie młody Jakob marzył o znacznie więcej niż prowadzeniu rodzinnego biznesu tekstylnego.

Zamiast zostać księdzem, jak chciała jego matka, która na szczęście zmieniła później zdanie, trafił do Wenecji. W porównaniu z Augsburgiem, Wenecja była metropolią pełną możliwości. Tutaj nauczył się nowoczesnej bankowości i podwójnej rachunkowości, a kiedy wrócił do domu, przekonał rodzeństwo do zmiany kierunku rodzinnego biznesu.

Król Srebra, Miedzi i… Pieprzu!

Wtedy też Fuggerowie zaczęli robić interesy z rodem Habsburgów, i dzięki temu uzyskali herb oraz pozycję wśród europejskich elit. Jednak to dopiero początek tej intrygującej historii. Jakob nie zadowolił się tradycyjnym handlem – stał się srebrnym magnatem w Austrii, kontrolując 80% produkcji srebra w Europie. A kiedy Zygmunt potrzebował pieniędzy? Oczywiście, Fugger był do dyspozycji… za pewną cenę.

Ale nie tylko srebro było kluczem do sukcesu Fuggera. Znalazł złotą żyłę w miedzi, tworząc partnerstwo z inżynierem i siostrzeńcem, który poślubił córkę potentata miedziowego. Dzięki temu Jakob zdominował rynek, a jego „dolary” stały się walutą, której wartość była bardziej „srebrna” niż większość konkurencji.

Jednak Fugger nie był tylko geniuszem biznesu; był też mistrzem manipulacji. Kiedy inne banki próbowały konkurować z nim w handlu miedzią, Fugger wystawił swój towar za grosze, zmuszając konkurencję do sprzedaży ze stratą. A potem, kiedy rynek był wolny, podniósł ceny.

Samotny szczyt sukcesu: koszty dążenia do bogactwa

Mimo całego tego sukcesu, życie prywatne Fuggera nie było tak kolorowe. Z żoną nie miał dzieci, a jego bogactwo, choć imponujące, nie przyniosło mu prawdziwego szczęścia. W jego ostatnich chwilach towarzyszyli mu tylko płatni ludzie, a on sam do końca myślał o biznesie.

Jednakże jednym z największych osiągnięć Fuggera było zrozumienie, jak ważna jest informacja. Dlatego też stworzył pierwszy serwis informacyjny, co pozwoliło mu być zawsze o krok do przodu.

Historia Jakoba Fuggera to opowieść o geniuszu biznesowym, ale także przypomnienie, że sukces i bogactwo nie zawsze idą w parze ze szczęściem osobistym. Czasami to, co zdobywamy, ma swoją cenę. Ale jedno jest pewne: w świecie biznesu, tak jak w życiu, bycie o krok do przodu może zrobić całą różnicę.

Jeśli zaintrygowała cię postać Fuggera:

Kup książkę – https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4849843/najwiekszy-bogacz-wszech-czasow-jakub-fugger-i-jego-epoka


Posłuchaj


Zobacz

Koniecznie przeczytaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze