„Pasterz – to brzmi dumnie”
Jeśli szukacie książki o miłości to nie szukajcie pośród romansów.
Jest takie miejsce na świecie, gdzie liczy się druga osoba, zwierze, przyroda, a praca jest całym życiem, bo nie jest tylko pracą. Miłość do ziemii w Krainie Jezior to jedna z ciekawszych historii jakie czytałam.
Chociaż przyznam, że szczególnego wrażenia na mnie nie zrobiła, jako całość. Natomiast…
Na ogromną uwagę zasługuje sam autor i jego postawa wobec życia. Jego szczerość i intymność. Zamiłowanie do natury i otaczającego świata. Jest w tym coś ujmującego i niespotykanego.
Sama lektura miała gorsze i lepsze momenty. Chwilami czytałam z umiarkowanym zainteresowaniem nie było jednak całkiem źle, ale fajerwerków też nie było. Chociaż śmiem twierdzić, że nie przypadnie do gustu czytelnikom, którzy w literaturze szukają szybkiej akcji, napięcia i emocji. Tutaj znajdziemy wyciszenie, piękno natury, rodzinne więzy i szacunek do pracy, ponieważ w „Życiu pasterza” nie ma przesady. Nie ma sielankowych, wyidealizowanych opisów, oderwanych od rzeczywistości. Jest za to rzeczywistość – nieraz bolesna i przytłaczająca. Są choroby, krew, porażki, trudne wybory. Jest też miłość – i to ta najprawdziwsza. Przywiązanie do ziemi, do zwierząt, do innych ludzi, którzy pracują ramię w ramię przez całe życie. To, co najważniejsze w tej książce, to prawda. O naszej przeszłości, o tym, co jest w życiu ważne. I o tym, że raj jest tam, gdzie chcemy być, gdzie wykonujemy swoje zajęcia z miłością i oddaniem. Bo przekonanie, że robi się to, co się kocha, wydaje się być tym najważniejszym. „To właśnie jest moje życie. Żadnego innego nie pragnę” – mówi Rebanks. A my (ja na pewno) urzeczona jego życiem, sama zastanawiam się nad tym, jak wygląda nasze życie i czego tak naprawdę chce.
Reasumując, cieszę się, że „Życie pasterza” trafiło w moje ręce. Potrzebowałam takiej lektury. Jednocześnie poczułam lekkie ukłucie zazdrości w stosunku do ludzi, których życie nie opiera się wyłącznie na codziennej gonitwie…
Polecam, chociażby też dlatego, że „ Życie pasterza” stało się wydarzeniem literackim w Wielkiej Brytanii i USA oraz bestsellerem w Niemczech, Hiszpanii i Norwegii.