Słuchaj nas online

Informacje | Kultura | Rozrywka | Nauka

Kalendarium Radia Istebna – 15 marca

Więcej od tego autora

Przeczytasz w: 3 minuty
wojciech mlynarski grabowski Hoffman Madonna magnetofon kasetowy telefax 171px Piotr Fijas 2011

Dziś przypada czwarta rocznica śmierci Wojciecha Młynarskiego (15.03.2017 r.) poety, satyryka, artysty kabaretowego, autora i wykonawcy piosenek. Pozostawił po sobie ponad 2 tys. tekstów, a nam w pamięci utkwiły takie utwory, jak Prześliczna wiolonczelistka”, „Jesteśmy na wczasach”, „Niedziela na Głównym”, „Z kim ci tak będzie źle jak ze mną”, „Jeszcze w zielone gramy”. Niektóre frazy z jego tekstów cytowane są nawet bez znajomości ich autorstwa – np. „róbmy swoje”, „przyjdzie walec i wyrówna”, „w Polskę idziemy”, „po co babcię denerwować?”.

Świat filmowy byłby mniej barwny, gdyby nie było w nim urodzonego (15.03.1952 r.) w Chrzanowie, Andrzeja Grabowskiego – popularnego Ferdynanda  Kiepskiego ze „Świata według Kiepskich”. Aktor od wielu lat związany jest z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, a jego filmowa kariera związana jest takimi filmami, jak „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, „Mała Moskwa” i „Tajemnica Westerplatte”. Oczywiście były też role serialowe, jak choćby wspomniany wcześniej „Świat według Kiepskich”, a także „Boża podszewka”czy „Pitbull”.

Pozostajemy jeszcze w kręgu kina przy dacie 15 marca, w tym dniu roku 1932 w Krakowie przychodzi na świat Jerzy Hoffman – reżyser filmowy, który przeniósł na ekran „Trylogię” Sienkiewicza i nakręcił wiele filmów, w tym „Prawo i pięść”, „Znachor”, „Trędowata”.

Świat muzyki i filmu połączyła Madonna, która 15 marca 1995 roku ogłosiła w wywiadzie radiowym, że będzie odtwórczynią głównej roli w musicalu „Evita”.

Starsi pewnie doskonale pamiętają, młodsi może z opowieści, ale przed epoką Spotify muzyki słuchało się na magnetofonach kasetowych, które po raz pierwszy pojawiły się w sprzedaży w 1966 roku.

Jeszcze starszy wynalazek, choć ponoć gdzieniegdzie jeszcze używany (informacja raczej trudna do sprawdzenia), pojawił się w komercyjnym zastosowaniu w roku 1952. Chodzi tutaj o Aparat symilograficzny, czyli telefaks. Tego urządzenia już naprawdę wiele osób może nie kojarzyć, a kiedyś było w powszechnym użyciu.

Kibice sportowi, szczególnie ci z zacięciem na skoki narciarskie, mieli swoje chwile radości – wszystko to za sprawą Piotra Fijasa, który 15 marca 1978 roku ustanowił rekord świata w lotach narciarskich! 

To tyle odnośnie dzisiejszej porcji historii na dzień 15 marca.

Koniecznie przeczytaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze