Słuchaj nas online

Informacje | Kultura | Rozrywka | Nauka

Kalendarium Radia Istebna – 19 marca

Więcej od tego autora

Przeczytasz w: 3 minuty
z kubiak Leopold Tyrmand Józef Ignacy Kraszewski kuncewicz jurandotjerzy janusz rzeszewski Krystyna Tkacz 00144 Elzbieta dzikowska 01 Jerzy mechoffer

Dzisiaj obchodzimy 15 rocznicę (2004 r.), śmierci człowieka, dla którego kultura antyczna nie miała tajemnic, a jednocześnie autora przybliżającego nam początki naszej kultury w książce „Mitologia Greków i Rzymian” – prof. Zygmunta Kubiaka. Polska literatura w tym samym dniu, 34 lata wcześniej (1985 r.) utraciła na Florydzie Leopolda Tyrmanda, prozaika, publicystę, autora m.in. powieści „Zły”, „Życie towarzyskie i uczuciowe” oraz „Dziennika 1954”, które być może mieliście okazję przeczytać. Kolejna śmierć i kolejna rocznica związana z datą 19 marca. Tym razem przenosimy się do Genewy, tam bowiem umiera Ignacy Kraszewski (1887 r.), pisarz publicysta, wydawca, autor największej liczby wydanych książek i wierszy w historii literatury polskiej, z których pewnie doskonale znacie „Starą baśń” czy „Za Sasów”.

Z drugiej strony mamy też narodziny pisarza i poety Piotra Kuncewicza (1936 r.) oraz Jerzego Jurandota (1911 r.), poety, satyryka, założyciela i kierownika literackiego Teatru Syrena.

Spośród wielu wydarzeń literacki, związanych z datą 19 marca, znajdziemy wzmiankę o tym, ze w tygodniku „Wędrowiec” ukazał się pierwszy odcinek powieści Bolesława Prusa „Placówka”.

Przechodzimy teraz do X Muzy, a tam mamy premierę filmu „Lata dwudzieste lata trzydzieste w reżyserii Janusza Rzeszewskiego (1984 r.). Natomiast jeśli oglądaliście choćby jeden odcinek serialu „Życie Kamila Kuranta” czy „Alternatywy 4”, będziecie kojarzyli Krystynę Tkacz, aktorkę filmową i teatralną, która przyszła na świat we Wrocławiu dokładnie 72 lata temu – 19 marca 1947 roku. Z telewizją, aczkolwiek nie jako aktorka, a w roli operatorki i reżyserki filmów dokumentalnych, kojarzona jest Elżbieta Dzikowska – autorka i prowadząca znany program „Pieprz i Wanilia”. Z wykształcenia historyk sztuki i sinolog, z zamiłowania podróżniczka, która wraz z Tony Halikiem zrealizowała około 300 filmów dokumentalnych ze wszystkich kontynentów.

Pod datą 19 marca znajdziemy tez informację o urodzinach Jerzego Mehoffera, który zajmował się rysunkiem, grafiką,malarstwem, a także projektował wnętrza i meble, nie wspominając już o znanych witrażach.

Dzisiejsze kalendarium zamykamy muzycznie zespołem Myslowitz, który 19 marca 2001 roku odebrał dwie nagrody Fryderyk za utwór „Chłopcy” i za klip do numeru „Dla Ciebie”.

Tymczasem to wszystko i zapraszamy do śledzenia kolejnych dat naszego Kalendarium.

{source}
<!– You can place html anywhere within the source tags –>
<iframe width=”480″ height=”360″ src=”https://www.youtube.com/embed/hZg2fm-3vDI” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen></iframe>

<script language=”javascript” type=”text/javascript”>
// You can place JavaScript like this

</script>
<?php
// You can place PHP like this

?>
{/source}

Koniecznie przeczytaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze