Dzisiaj obchodzimy 15 rocznicę (2004 r.), śmierci człowieka, dla którego kultura antyczna nie miała tajemnic, a jednocześnie autora przybliżającego nam początki naszej kultury w książce „Mitologia Greków i Rzymian” – prof. Zygmunta Kubiaka. Polska literatura w tym samym dniu, 34 lata wcześniej (1985 r.) utraciła na Florydzie Leopolda Tyrmanda, prozaika, publicystę, autora m.in. powieści „Zły”, „Życie towarzyskie i uczuciowe” oraz „Dziennika 1954”, które być może mieliście okazję przeczytać. Kolejna śmierć i kolejna rocznica związana z datą 19 marca. Tym razem przenosimy się do Genewy, tam bowiem umiera Ignacy Kraszewski (1887 r.), pisarz publicysta, wydawca, autor największej liczby wydanych książek i wierszy w historii literatury polskiej, z których pewnie doskonale znacie „Starą baśń” czy „Za Sasów”.
Z drugiej strony mamy też narodziny pisarza i poety Piotra Kuncewicza (1936 r.) oraz Jerzego Jurandota (1911 r.), poety, satyryka, założyciela i kierownika literackiego Teatru Syrena.
Spośród wielu wydarzeń literacki, związanych z datą 19 marca, znajdziemy wzmiankę o tym, ze w tygodniku „Wędrowiec” ukazał się pierwszy odcinek powieści Bolesława Prusa „Placówka”.
Przechodzimy teraz do X Muzy, a tam mamy premierę filmu „Lata dwudzieste lata trzydzieste w reżyserii Janusza Rzeszewskiego (1984 r.). Natomiast jeśli oglądaliście choćby jeden odcinek serialu „Życie Kamila Kuranta” czy „Alternatywy 4”, będziecie kojarzyli Krystynę Tkacz, aktorkę filmową i teatralną, która przyszła na świat we Wrocławiu dokładnie 72 lata temu – 19 marca 1947 roku. Z telewizją, aczkolwiek nie jako aktorka, a w roli operatorki i reżyserki filmów dokumentalnych, kojarzona jest Elżbieta Dzikowska – autorka i prowadząca znany program „Pieprz i Wanilia”. Z wykształcenia historyk sztuki i sinolog, z zamiłowania podróżniczka, która wraz z Tony Halikiem zrealizowała około 300 filmów dokumentalnych ze wszystkich kontynentów.
Pod datą 19 marca znajdziemy tez informację o urodzinach Jerzego Mehoffera, który zajmował się rysunkiem, grafiką,malarstwem, a także projektował wnętrza i meble, nie wspominając już o znanych witrażach.
Dzisiejsze kalendarium zamykamy muzycznie zespołem Myslowitz, który 19 marca 2001 roku odebrał dwie nagrody Fryderyk za utwór „Chłopcy” i za klip do numeru „Dla Ciebie”.
Tymczasem to wszystko i zapraszamy do śledzenia kolejnych dat naszego Kalendarium.
{source}
<!– You can place html anywhere within the source tags –>
<iframe width=”480″ height=”360″ src=”https://www.youtube.com/embed/hZg2fm-3vDI” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen></iframe>
<script language=”javascript” type=”text/javascript”>
// You can place JavaScript like this
</script>
<?php
// You can place PHP like this
?>
{/source}