Słuchaj nas online

Informacje | Kultura | Rozrywka | Nauka

Konstytucja 3-maja

Więcej od tego autora

Przeczytasz w: < 1 minuty

Dokument przygotowywany był przez dłuższy czas w tajemnicy, z obawy, aby konserwatywna część posłów nie udaremniła jego realizacji. Złamano regulamin sejmowy i nie zapoznano izby poselskiej z projektem. Projekt był znany tylko nielicznym posłom. Głosowanie zaplanowano na 3 maja 1791 roku. Rozwiązanie to poparł ówczesny marszałek sejmu Stanisław Małachowski. Do konstytucji wcielono wcześniejsze postanowienia praw o miastach. Konstytucja wprowadziła poważne zmiany w zakresie organizacji władzy. Zniesiono odrębne instytucje centralne w Litwie i w Koronie. Organem władzy ustawodawczej był sejm. Zniesiono liberum veto i konfederacje. Najwyższym organem władzy wykonawczej była Straż Praw. Zlikwidowano wolną elekcję i wprowadzono dziedziczność tronu.

Przeciwko konstytucji zaprotestowali przywódcy stronnictwa hetmańskiego. Franciszek Ksawery Branicki, Szczęsny Potocki i Seweryn Rzewuski pojechali do Petersburga, aby uzyskać pomoc od carycy Katarzyny II.

Radość z Konstytucji nie trwała długo, ponieważ już w kwietniu 1792 roku w Petersburgu w porozumieniu z carskim dworem opracowany został akt konfederacji, który zniósł postanowienia Konstytucji z dnia 3 maja. Akt ten odczytano w miasteczku Targowica. Konfederacja targowicka stała się symbolem zdrady narodowej.

W maju 1792 roku do Rzeczpospolitej wkroczyło 100 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Austria i Prusy uznały interwencję wojskową za uzasadnioną. Na terenach zajętych przez Rosjan władzę objęli targowiczanie. Rzeczpospolita podjęła walkę jednak nie była w stanie odeprzeć ataku wroga. W lipcu król Stanisław August Poniatowski przekonany o zbliżającej się klęsce przyłączył się do Targowicy. Działania wojenne wstrzymano. Wielu patriotów udało się na emigrację między innymi Tadeusz Kościuszko.

Koniecznie przeczytaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze