Słuchaj nas online

Informacje | Kultura | Rozrywka | Nauka

„Krótka historia czasu” – Genialne dzieło Stephena Hawkinga

Więcej od tego autora

Przeczytasz w: 2 minuty

Kosmiczna podróż dla każdego

Wyobraźcie sobie, że „Krótka historia czasu” Stephena Hawkinga to jak przewodnik po kosmosie dla zwykłych śmiertelników, którzy na co dzień nie rozmawiają z gwiazdami. Od 1988 roku, kiedy to książka miała swoją premierę, stała się ona niczym kosmiczny bestseller, który każdy musi mieć na półce, obok „Harry’ego Pottera” i przepisu na idealne ciasto marchewkowe.

Przeczytaj również: „Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy” – S. Piasecki

Fizyka dla laików, czyli jak nie zgubić się w gwiezdnych teoriach

Hawking, jak mistrz iluzji, zmienia trudne teorie fizyczne w coś, co nawet Twoja babcia mogłaby zrozumieć przy niedzielnej kawie. Zaczyna od podstaw – trochę Einsteina, szczypta mechaniki kwantowej – i voilà, nagle zaczynasz rozumieć, o co chodzi w tym całym wszechświecie. To trochę jak przepis na ciasto: trochę tego, trochę tamtego i mamy coś, co wydaje się magiczne, ale tak naprawdę to prosta chemia.

Przeczytaj również: „Inaczej” – R. Koterski

Czas – ta nieuchwytna rzecz

Najciekawsze w książce jest to, jak Hawking bawi się czasem. Zastanawia się nad podróżami w czasie, a my, zwykli śmiertelnicy, zaczynamy marzyć o maszynie czasu, która zabrałaby nas na kawę z Leonardo da Vinci. Autor wprowadza nas w świat „strzałki czasu”, co brzmi jak tytuł filmu science fiction, ale tak naprawdę to głęboka filozofia.

Przeczytaj również: Podróże w czasie: Między nauką a fantazją

Hawking – naukowiec-superbohater

Co czyni tę książkę jeszcze bardziej niezwykłą, to fakt, że Hawking, pomimo swojej choroby, był jak naukowy superbohater, który nie pozwolił, by coś go powstrzymało. Jego historia to nie tylko triumf umysłu nad materią, ale też niesamowita lekcja determinacji i odwagi.

Przeczytaj również: „Uległość” – M. Houellebecq

Wnioski, czyli jak Hawking zrobił z nas wszystkich astrofizyków

Podsumowując, „Krótka historia czasu” to książka, która zmieniła grę w popularyzacji nauki. Dzięki Hawkingowi, kosmos stał się bardziej przystępny niż kiedykolwiek wcześniej. To trochę jakby Einstein napisał scenariusz do „Gwiezdnych Wojen” – skomplikowane, ale fascynujące i na wyciągnięcie ręki.

Przeczytaj również: „Astrofizyka dla zabieganych” – N. deGrasse Tyson

Koniecznie przeczytaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze