Słuchaj nas online

Informacje | Kultura | Rozrywka | Nauka

Leszek Możdżer

Więcej od tego autora

Przeczytasz w: < 1 minuty

Leszek Możdżer – polski pianista jazzowy, który urodził się w 23 marca 1971 roku w Gdańsku. Z okazji 52. rocznicy urodzin przypomnijmy sobie kilka ciekawostek na jego temat:

Początki muzycznej kariery: Leszek Możdżer zaczął grać na fortepianie w wieku siedmiu lat. Jego pierwszym nauczycielem był ojciec, który był muzykiem i dyrygentem.

Współpraca z innymi muzykami: Możdżer współpracował z wieloma znanymi muzykami, w tym z takimi artystami jak Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, David Gilmour, Lars Danielsson, Pat Metheny i Archie Shepp.

Częste koncerty za granicą: Możdżer jest znany z tego, że regularnie występuje na koncertach za granicą. Odbył koncerty w wielu krajach, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Chinach, Japonii i USA.

Nagrody i wyróżnienia: Możdżer otrzymał wiele nagród i wyróżnień za swoją muzykę, w tym Fryderyka, polską nagrodę muzyczną, w kategorii Jazzowy Album Roku za album „Komeda”. Otrzymał również Nagrodę im. Krzysztofa Komedy oraz tytuł Artysty Roku 2004 w plebiscycie Jazz Forum.

Posłuchaj na Spotify

Charakterystyczny styl gry: Możdżer jest znany ze swojego charakterystycznego stylu gry, który łączy elementy jazzu, muzyki klasycznej i folkowej. Jego muzyka często zawiera improwizacje i eksperymenty dźwiękowe.

Kompozytor i producent: Możdżer jest również kompozytorem i producentem. Współpracował z wieloma polskimi artystami, w tym z Kayah, z którą napisał i wyprodukował album „Transoriental Orchestra”.

Współpraca z filmem: Możdżer współpracował również z kinematografią. Skomponował muzykę do filmu „Silent Night” w reżyserii Piotra Domalewskiego, który otrzymał nagrodę Złotej Żaby dla najlepszego filmu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach w 2017 roku.

Koniecznie przeczytaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze