Słuchaj nas online

Informacje | Kultura | Rozrywka | Nauka

Jak gotują naukowcy?

Więcej od tego autora

Przeczytasz w: 2 minuty

Naukowcy w kuchni

Naukowcy to taka dziwna grupa ludzi, która potrafi znaleźć temat do badań nawet podczas gotowania spaghetti. Wyobraź sobie, że pewnego dnia Richard Feynman postanowili przygotować sobie spaghetti na kolację. Problemem okazał się brak odpowiednio dużego garnka, ale to przecież nie problem dla takich naukowców, prawda? Połamali więc makaron na mniejsze kawałki. Wtem Feynman zauważył coś niesamowitego – suche nitki spaghetti nie pękają na pół, ale prawie zawsze na trzy kawałki. Jak myslisz, co oni wtedy zrobili? Odpowiedź jest przecież prosta – zamiast zjeść kolację, nasi naukowcy spędzili dwie godziny na łamaniu makaronu i analizowaniu tego fenomenu. No bo po co jeść, kiedy można rozwiązywać zagadki?

Dociekliwość Feynmana

Feynman, chociaż nie rozwiązał zagadki, wzbudził zainteresowanie tym problemem i inni naukowcy również zajęli się rozwiązaniem kuchennej zagadki!. Dopiero w 2005 roku Basile Audoly i Sebastien Neukirch z Uniwersytetu im. Curie w Paryżu rozpracowali tę kuchenną anomalię. Używając superszybkich kamer, zauważyli, że sucha nitka nie pęka w dwóch miejscach jednocześnie. Pierwsze pęknięcie powoduje naprężenie, które wywołuje gwałtowną falę, skutkującą kolejnym pęknięciem. Wszystko to dzieje się w kilka mikrosekund! Rok później Audoly i Neukirch dostali Ig Nobla z fizyki za swoje odkrycie. Ale spokojnie, to nie koniec łamania makaronu! W 2018 roku badacze z MIT przeprowadzili testy, by sprawdzić, czy da się zmusić suchą nitkę spaghetti do pęknięcia tylko w jednym miejscu. I tak, da się – spoiler alert!

Nauka w codziennym życiu

Niesamowite, jak naukowcy potrafią zamienić codzienne czynności w obiekty badań. Dzięki ich nieustannej ciekawości nawet coś tak prozaicznego jak gotowanie makaronu może prowadzić do odkryć na całym świecie. I choć czasem kończy się to zimnym obiadem, to właśnie takie chwile sprawiają, że nauka staje się jeszcze bardziej fascynująca i pełna niespodzianek.

Tymczasem, życzę Wam smacznego przy niedzielnym obiedzie i nie bądźcie zbyt wnikliwi przy gotowaniu, chyba, że chcecie stracić kilka kilogramów i dowiedzieć się czegoś więcej 🙂

Koniecznie przeczytaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze