Słuchaj nas online

Informacje | Kultura | Rozrywka | Nauka

Nieśmiertelność w stylu meduzy

Więcej od tego autora

Przeczytasz w: 2 minuty

Meduza, co zegar biologiczny ma za nic

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad sekretem wiecznej młodości, takim bez kremów przeciwzmarszczkowych i magicznych diet? W głębinach oceanu pływa sobie stworzenie, które mogłoby dać nam lekcję z ignorowania upływającego czasu. Poznajcie meduzę Turritopsis dohrnii, zwyczajowo nazywaną meduzą Benjaminem Buttonem oceanu.

Tajny przepis na odmładzanie

Mimo że wielkością nie imponuje, bo ma zaledwie kilka milimetrów średnicy, to jej talent do robienia kroku wstecz jest godny podziwu. Gdy tylko życie zaczyna być nudne lub trudne, meduza postanawia, że pora na restart i zmienia się z powrotem w polipa. To tak, jakbyś w pewnym momencie życia stwierdził: „Ej, chyba znowu zostanę dzieckiem”, i po prostu to zrobił.

Czas na naukę, ludziska

Ten proces, zwanym transdifferencjacją, daje naszej bohaterce szansę na życie, które teoretycznie może trwać w nieskończoność. Oczywiście, zakładając, że nie stanie się przekąską dla jakiegoś głodnego mieszkańca oceanu. My, ludzie, moglibyśmy się czegoś nauczyć od tej meduzy, choćby tego, jak fajnie byłoby mieć guzik do resetowania życia. „Nie wyszło? Spokojnie, zaraz będę z powrotem niemowlakiem i zacznę od nowa”.

Życie bez starości? To możliwe… w oceanie

Tak oto meduza Turritopsis dohrnii, mała dama wielkich możliwości, przypomina nam o cudach natury i jej tajemnicach. Mimo że ludzkość raczej nie nauczy się jej trików odmładzania, to badania nad tymi niezwykłymi stworzeniami mogą pomóc zrozumieć tajniki życia i regeneracji. A do tego czasu? Pozostaje nam podziwiać i zazdrościć tej meduzowej umiejętności bycia wiecznie młodym, bo kto z nas nie chciałby choć na chwilę poczuć tej magicznej mocy odmładzania?

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Koniecznie przeczytaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze