Słuchaj nas online

Informacje | Kultura | Rozrywka | Nauka

Odkrycie Wolności – zagadka geograficzna

Więcej od tego autora

Przeczytasz w: 2 minuty

Odkryj historię ikony wolności.

Na zachodnim wybrzeżu Ameryki Północnej, u ujścia potężnej rzeki Hudson, znajdziemy symbol nowych możliwości dla wszystkich, którzy tu przybywają. To niesamowite dzieło, nazywane „Wolnością oświecającą świat”, wznosi się dumnie na Libery Island, w majestatycznym mieście Nowy Jork.

Dar przyjaźni między narodami.

Ten cudowny posąg został podarowany pod koniec XIX wieku, w duchu międzynarodowej przyjaźni, przez naród francuski dla Stanów Zjednoczonych. Jest on uniwersalnym symbolem wolności politycznej i demokracji, a w 1924 roku został oficjalnie uznany za narodowy pomnik. Jego niezapomniana obecność została także uwieczniona na Liście Światowego Dziedzictwa w 1984 roku.

Siedem kolców, siedem mórz.

Bogini Wolności, niezwykła w swojej postawie, wznosi w prawej dłoni płomień pochodni, który oświetla ciemność niewiedzy. W lewej dłoni trzyma tabliczkę, na której wznosi się data 4 lipca 1776 roku, święto niepodległości Stanów Zjednoczonych.
Korona bogini jest ozdobiona siedmioma kolcami, które symbolizują siedem mórz i kontynentów, a 25 okien w jej koronie reprezentuje klejnoty ziemi i promienie nieba, które oświetlają cały świat. A tam, w miejscu, gdzie stąpa, jej stopa opiera się na łańcuchach, przypominając nam o zwycięstwie nad uciskiem i niewolą.

Historia stworzenia

Ten wspaniały pomnik powstał dzięki marzeniu i wysiłkom wielu wybitnych twórców. Francuski artysta Fredéric Auguste Bartholdi z Alzacji stworzył samą postać, korzystając z inspiracji pięknem Isabelli Eugenie Boyer, żony Isaaca Singera, znanego przemysłowca maszyn do szycia. Francuzi wnieśli również swój wkład, budując posąg, podczas gdy Amerykanie zbudowali potężne fundamenty. Ciało posągu zostało skonstruowane z miedzianych arkuszy, ręcznie wykutych i zmontowanych na czterech gigantycznych stalowych podstawach, które zaprojektował słynny inżynier Aleksander Eiffel.

W lipcu 1884 roku monumentalne dzieło zostało ukończone we Francji, po czym w czerwcu 1885 roku przybyło do portu w Nowym Jorku. Ponowne skompletowanie posągu zajęło cztery miesiące, a 28 października 1886 roku odbyło się uroczyste poświęcenie. Prezydent Grover Cleveland przyjął ten dar w imieniu narodu amerykańskiego, wznosząc go na wyżyny dumy i szacunku.

Przez lata przeprowadzono liczne renowacje, aby utrzymać blask i piękno tego wyjątkowego pomnika. W roku 1986, z okazji stulecia jego istnienia, płomień pochodni, który nocy rozświetla port, został pokryty złotą warstwą, dodając mu jeszcze większej magii. W 1972 roku prezydent Richard M. Nixon poświęcił również Amerykańskie Muzeum Imigracji, które znajduje się u podstawy tego niezwykłego zabytku.

Podróż do serca Nowego Jorku.

Jeśli pragniesz odkryć tę ikonę wolności, specjalne promy czekają na Ciebie w Battery Park na przedmieściach Manhattanu lub w Liberty State Park w New Jersey. Winda zabierze Cię na wyższy poziom posągu, a spiralne schody poprowadzą do platformy widokowej w koronie. Przez szklany sufit będziesz mógł podziwiać wnętrze i rozległą panoramę miasta Nowy Jork oraz przepiękny port, który rozpościera się przed Twoimi oczami z tarasu widokowego posągu.

Przyjdź i zasmakuj w magicznym krajobrazie, który cię oczekuje, na miejscu, gdzie wolność i marzenia spotykają się z rzeczywistością.

Teraz siądźcie wygodnie i trzymajcie się mocno.

W marcu 2022 roku zdjęcie rzekomo przedstawiające Isabelle Boyer-Singer było szeroko rozpowszechniane w mediach społecznościowych wraz z twierdzeniem, że była oryginalną modelką Statuy Wolności. Cóż, to zdjęcie nadal krąży w Internecie z tym samym podpisem, ale nie jest to zdjęcie Isabelle. To wcale nie jest fotografia. Został stworzony przez fotografa Basa Uterwijka w 2021 roku w ramach serii „portretów AI” postaci historycznych. Urodzony w Amsterdamie Bas ma doświadczenie w grafice komputerowej, animacji 3D i efektach specjalnych.

Jedno jest pewne – Statua Wolności jest prawdziwa, jak prawdziwe było życie sprzed epoki AI.

Koniecznie przeczytaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze