Słuchaj nas online

Informacje | Kultura | Rozrywka | Nauka

Komety sukcesu i inne kosmiczne katastrofy

Więcej od tego autora

Przeczytasz w: 2 minuty

(Inspirując się obserwacją nocnego nieba…)

Odyseja w kosmiczną codzienność

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak to jest być kosmonautą w swoim własnym życiu? Nie? No cóż, czas zapiąć pasy i przygotować się na start. „Per aspera ad astra”, czyli przez trudy do gwiazd – głosił Seneka, rzymski stoik, który najwyraźniej miał niezły ubaw, obserwując, jak wszyscy wokół próbują się wspiąć na Olimp codziennych wyzwań. Więc chwyćmy za mapę nieba i zobaczmy, co nas czeka po drodze do tej nieuchwytnej asteroidy sukcesu.

Grawitacja problemów

Wszystko pięknie, ale co zrobić z grawitacją problemów, która ciągnie nas w dół z siłą porównywalną z czarną dziurą. Wstać z łóżka? Przecież to pierwszy krok do katastrofy! Znaleźć skarpetki pasujące do siebie? To jak szukanie życia na Marsie. Ale pamiętajcie, moi drodzy kosmonauci życia codziennego, że każdy mały krok na Ziemi to wielki skok w przestrzeni osobistych osiągnięć. Tak więc, zamiast pozwolić ciężarowi problemów przygnieść nas do kanapy, użyjmy ich jako trampoliny do odbicia się ku gwiazdom. Co nam zaszkodzi spróbować.

Meteoryt motywacji

Kto z nas nie obserwował zazdrośnie spadających gwiazd, które zdają się migotać tylko dla innych? „Oni mają łatwiej”, „Ona już się urodziła z talentem” – powtarzamy sobie, zapominając, że każdy meteoryt motywacji spala się w atmosferze wymówek. Czasami trzeba wystrzelić własną rakietę i przebić się przez ten opór bezwładu. I pamiętajcie, że nawet jeśli wasza rakieta eksploduje na starcie, to przynajmniej będziecie mieli ciekawą historię do opowiedzenia na kolejnej imprezie.

Orbita optymizmu

Znaleźliśmy się na orbicie! Czyli w tym magicznym miejscu, gdzie wszystko wydaje się możliwe, a nasze problemy wyglądają jak malutkie domki z lotu ptaka. Łatwo wtedy zapomnieć o trudnościach, które czekają nas po powrocie na Ziemię. Ale nie dajmy się zwieść! Optymizm to nie tylko piękne widoki z okna stacji kosmicznej, ale także ciężka praca na pokładzie. Więc załóżmy rękawice i przystąpmy do naprawy uszkodzonego panelu słonecznego naszych codziennych nawyków.

Awaryjne lądowanie

I tak oto zbliżamy się do końca naszej podróży. Miejmy nadzieję, że lądowanie nie będzie zbyt twarde i że uda nam się zachować choć trochę tej kosmicznej perspektywy. Bo choć życie często przypomina awaryjne lądowanie w rzeczywistości pełnej niespodzianek, to właśnie te małe kroki (i potknięcia) kształtują naszą drogę „per aspera ad astra”. Więc śmiało, eksplorujmy dalej kosmos codzienności i pamiętajmy, że każdy dzień to nowa okazja do odkrycia nieznanych galaktyk naszego potencjału.

I pamiętajcie – jeśli nawet nie dotrzemy do odległych gwiazd, zawsze możemy otworzyć własny bar na Księżycu!

Koniecznie przeczytaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze