Słuchaj nas online

Informacje | Kultura | Rozrywka | Nauka

Pełnia Wilczego Księżyca.

Więcej od tego autora

Przeczytasz w: < 1 minuty

W nocy z 1 na 2 stycznia 2018 r. będziemy świadkami niezwykłego zjawiska na niebie. W tym czasie będzie można zaobserwować wyjątkowo duży i jasny Księżyc. O tej porze roku, to zjawisko jest popularnie nazywane „wilczą pełnią”. 

Księżyc będzie około 14 procent większy i 30 procent jaśniejszy. Stanie się tak dzięki temu, że nasz naturalny satelita znajdzie się o wiele bliżej Ziemi niż zazwyczaj. „Forbes” zauważa, że w całym roku 2017 Księżyc nie zbliżył się do naszej planety na tak bliską odległość ani razu.

Apogeum pełni nastąpi dokładnie o godz. 3:24 w nocy. Choć zjawisko będzie dobrze widoczne gołym okiem, to astronomowie zalecają wyposażenie się w teleskopy lub inny tego typu sprzęt.Dzięki temu obserwatorzy będą mogli osiągnąć znacznie lepszy efekt.

Jednak to nie wszystko. Styczeń dwukrotnie pozwoli obejrzeć naszego satelitę w niecodziennym wydaniu. Ostatniego dnia miesiąca superksiężyc pojawi się na niebie jeszcze raz. Ale Srebrny Glob będzie wtedy nieco dalej niż zaraz po Nowym Roku.

Co ciekawe, w styczniu przyszłego roku zjawisko „Superksiężyca” będzie miało miejsce jeszcze raz. Stanie się tak ostatniego dnia miesiąca. Jednak wtedy Księżyc znajdzie się nieco dalej od Ziemi niż na początku roku.

Pełnia Wilczego Księżyca. Rdzenni Amerykanie i Europejczycy w średniowieczu nazwali styczniową pełnię w odniesieniu do wycia głodnych wilków, które narzekały na niedostatek pożywienia w środku zimy. Inne nazwy tej pełni to Stary i Lodowy Księżyc.

Reansumujac w nocy z 1 na 2 stycznia koniecznie popatrzymy w niebo, chwyćcie za aparat i róbcie zdjęcia pełni. Pochwalcie się swoimi fotografiami. Powodzenia : )

Źródło: national geographic ; Fot.: pixabay.com

 

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Koniecznie przeczytaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze