Słuchaj nas online

Informacje | Kultura | Rozrywka | Nauka

Piękno architektury

Więcej od tego autora

Przeczytasz w: 2 minuty

6 maja 1889 r. pierwszy turysta mógł wejść i podziwiać Paryż z Wieży Eiffla. „Żelazną damę” wznoszono przez 2 lata, 2 miesiące i pięć dni przy okazji Wystawy Światowej w Paryżu w 1889 roku. Już w trakcie trwania wystawy weszło na nią około 2 000 000 ludzi! Pomimo tego, że nie wszystkim sie podobała i chciano ją rozebrać, stoi do dnia dzisiejszego i jest jednym z symboli Paryża, a nawet niektórzy mówią, że całej Francji. Nie wiem czy wiecie, bo to do dziś mało znamym jest fakt, że w ocaleniu wieży przed rozbiórką niemały wkład miał polski uczony – Julian Ochorowicz. Od początku bowiem wieża była przeznaczona do robiórki po upływie 20 lat od zakończenia wystawy. Do odstąpienia od planów rozbiórki przekonały ostatecznie władze francuskie dopiero udane eksperymenty z telegrafem bez drutu, w których udział brał właśnie Julian Ochorowicz. Na temat samego Ochorowicza pewnie niedługo będzie nagranie, bo to niezwykle ciekawa i ważna pośtać, a tak bardzo zapomniana. Ciekawych dalszych wieści o Ochorowiczu odsyłam do „Willi Ochorowiczówka” w Wisle lub na Radio Istebna w stosownym czasie.

Co ciekawe, okazała się też niezłym przedsięwzięciem biznesowym. Po pięciu miesiącach od otwarcia zwróciło się już 75% kosztów jej budowy i do dziś pewnie nieźle zarabia! Żelazna budowla mierzyła 312,27 m (dziś wraz z zamontowaną na szczycie anteną ma 324 m). 

Pewnie niejeden miał okazję być na leciwym już symbolu Paryża i Francji.

52089eea95600

Zapraszamy do nocnego lotu wokół eksponatu z wystawy, który przetrwał samą wystawę o wiele, wiele lat.

{source}
<!– You can place html anywhere within the source tags –>
<iframe width=”727″ height=”409″ src=”https://www.youtube.com/embed/RgBTwhNPv3E” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen></iframe>

<script language=”javascript” type=”text/javascript”>
// You can place JavaScript like this

</script>
<?php
// You can place PHP like this

?>
{/source}

Koniecznie przeczytaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze