Słuchaj nas online

Informacje | Kultura | Rozrywka | Nauka

Sprawy samorządowe od kuchni

Więcej od tego autora

Przeczytasz w: 2 minuty

Dziś chciałbym porozmawiać z Wami o czymś, co dla wielu może wydawać się nudnym tematem – samorządzie. Ale czy na pewno jest takie nudne? Przecież to właśnie na szczeblu lokalnym podejmowane są decyzje, które mają największy wpływ na nasze codzienne życie. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, co dzieje się w naszych gminach, miastach i powiatach.

Dziś miałem okazję uczestniczyć w posiedzeniu połączonych komisji Rady Gminy Istebna i muszę przyznać, że było to dość interesujące. Może Wam wydawać się, że to tylko formalność – przecież większość decyzji zapada wcześniej, w kuluarach – tak mówią niektórzy. Jednak szybko zdacie sobie sprawę, że to nie do końca prawda. Właśnie na posiedzeniu komisji można przekonać się, jak różnorodne są opinie i pomysły naszych lokalnych polityków.

Oczywiście, nie wszystkie tematy są równie pasjonujące. Kto chce słuchać o zmianach w planach zagospodarowania przestrzennego czy o budżecie na kolejny rok? Ale czasem trafiają się sprawy naprawdę interesujące. Na przykład dyskusje o tym, jak poprawić bezpieczeństwo na drogach czy jak rozwijać turystykę w naszej okolicy.

Co ciekawe, na tym poziomie polityki często nie ma podziałów na partie. Oczywiście, każdy ma swoje sympatie i antypatie, ale w końcu wszyscy zasiadają razem w radzie i muszą wspólnie podejmować decyzje. Często też są to decyzje pragmatyczne – nie ma tu miejsca na ideologiczne spory czy populistyczne hasła.

Dlaczego więc samorząd wydaje się nudny? Może dlatego, że nie ma tu miejsca na wielkie gesty i widowiskowe zapowiedzi? Może dlatego, że większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak wiele zależy od lokalnych decyzji? A może po prostu dlatego, że polityka lokalna rzadko pojawia się w mediach?

Jedno jest pewne – samorząd to nie tylko formalności i nudne posiedzenia. To przede wszystkim szansa na wpływ na swoje otoczenie. To możliwość współdecydowania o tym, jak będzie wyglądało nasza wieś czy gmina. Dlatego warto interesować się tym, co dzieje się w naszej okolicy i brać udział w życiu społecznym.

A jeśli ktoś uważa, że samorząd to nuda – polecam wizytę na posiedzeniu komisji rady. Kto wie, może akurat trafi się jakaś ciekawa dyskusja? A jeśli nie – przynajmniej będzie można poczuć się jak prawdziwy obywatel, który dba o swoje interesy.

A teraz film z posiedzenia komisji – zanim padła bateria w kamerze! Nie liczcie na spektakularne akcje przed kamerą, raczej na potyczki słowne, a tych nie brakuje 🙂

Film z połączonych komisji znajdziesz TUTAJ

Koniecznie przeczytaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze