W kwietniu będzie miała miejsce Różowa Pełnia Księżyca, która wyznacza datę Wielkanocy. Choć nazwa sugeruje, że Księżyc będzie różowy, w rzeczywistości pochodzi ona od koloru kwiatów, różowych floksów, kwitnących w Ameryce Południowej w tym okresie. Różowa Pełnia jest jednym z symboli nadejścia wiosny i jest także nazywana Pełnią Kiełkującej Trawy, Rybną oraz Jajeczną, a przez chrześcijan – Pełnią Paschalną.
Najbliższa pełnia Księżyca
Najbliższa pełnia Księżyca będzie miała miejsce 6 kwietnia, czyli trzy dni przed Wielkanocą. Będzie to jedna z najjaśniejszych pełni w ciągu całego roku, ponieważ Księżyc będzie wtedy najbliżej Ziemi. Aby najlepiej obserwować to zjawisko, warto udać się na otwartą przestrzeń, gdzie nie przeszkadza światło.
Po pełni nastąpi zmniejszanie się powierzchni Księżyca na niebie. 13 kwietnia będzie można zobaczyć III kwadrę Księżyca, a nów Księżyca będzie 20 kwietnia. Tydzień później, 27 kwietnia, Księżyc będzie w I kwadrze.
Kolejne pełnie Księżyca
Kolejne pełnie Księżyca w 2023 roku to Kwiatowa Pełnia Księżyca, która wypada 5 maja, Truskawkowa Pełnia Księżyca 4 czerwca, a Koźla Pełnia Księżyca 3 lipca. W sierpniu pełną tarczę Księżyca w pełni będziemy mieli szansę obejrzeć aż dwa razy: 1 sierpnia oraz 31 sierpnia. Kolejne pełnie wypadają 29 września, 28 października, 27 listopada oraz 27 grudnia.