Słuchaj nas online

Informacje | Kultura | Rozrywka | Nauka

Życie z pasją, czyli rysunki Józefa Smolińskiego

Więcej od tego autora

Przeczytasz w: 3 minuty

Jakie jest życie, każdy widzi. Nie każdy jednak wie, że życie z pasją jest po prostu ciekawsze.

Józef Smoliński jest człowiekiem zarażającym dobrą energią i wystarczy chwila, żeby się o tym przekonać. Jest niezwykle pozytywnie nastawiony do każdego i otwarty na świat. Nie można się z nim nudzić, ale – co równie ważne – on sam ze sobą się nie nudzi, bo… ma pasję, którą jest rysowanie.

Pan Józef jest artystą nieprofesjonalnym, co – gdy patrzy się na jego prace – jest potwierdzeniem faktu, że nie tyle w sztuce ma znaczenie talent, ile ćwiczenie. Nie na darmo mówi się, że trening czyni mistrza. Rysunek, jak sam mówi, pociągał go od wczesnych lat szkolnych, ale dopiero w latach 80., już jako dojrzały człowiek, postanowił się nim zająć, czyli realizować marzenia.

Tematem jego prac jest przede wszystkim przyroda i wkomponowana w nią architektura – dworki, pałace, kościółki, chaty… Rysunki są bardzo delikatne i precyzyjne, a przez wielokrotne nakładanie na siebie krótkich kresek i znakomite cieniowania, ukazują ulotne obrazy, oddające magiczne klimaty przedstawianych zakątków. Biel kartki oddaje lekkość czerni tuszu na papierze, choć nierzadko pan Józef wybiera kremowe odcienie podłoża czy tusz w kolorze ecru. Nie bez znaczenia jest również faktura papieru, wpływająca na efekt finalny.

Rysunki Józefa Smolińskiego można podziwiać na indywidualnych czy zbiorowych wystawach w Bielsku-Białej i okolicy. Od 25 lipca warto obejrzeć wystawę w Muzeum Regionalnym w Bestwinie, do czego gorąco zachęcam.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Koniecznie przeczytaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze