Słuchaj nas online

Informacje | Kultura | Rozrywka | Nauka

Shiprock

Więcej od tego autora

Przeczytasz w: 3 minuty

Dziś o poranku, zamiast licytować się na zdjęcia z zaśnieżonej Istebnej, zapraszam na górę Shiprock.
Shiprock – „Uskrzydlona skała” w języku Indian Navajo to dla nich święte miejsce i oglądanie jej możliwe jest wyłącznie zza siatki ogradzającej teren. To nawet lepiej – góra jest bardziej fotogeniczna z pewnej odległości. W środku góry znajduje się jaskinia, gdzie szamani Navajo dokonują rytuału inicjacji młodych współplemieńców. O samej górze możecie przeczytać w internecie, ja tymczasem krótki cytat:
„Shiprock zajmuje ważne miejsce w mitologii plemienia Navajo. Jest wiele opowieści o powstaniu skały i wiele jej wariantów. Główna legenda głosi, że Navajo uciekając przed wrogim plemieniem poprosili o ratunek swoich bogów. Ci wysłuchali próśb, ziemia, na której byli Navajo, uniosła się i zamieniła w ptaka. Ptak przeniósł Indian z dalekiej północy w bezpieczne miejsce do ich obecnej ojczyzny. Ptak po wylądowaniu zamienił się w skałę. Indianie zamieszkali na tej skale i bezpiecznie żyli, schodząc z niej tylko po jedzenie i wodę. Niestety bogowie mają to do siebie, że często bywają też bardzo okrutni. W skałę uderzył piorun i rozłupał ją tak, że odciął Navajo drogę w dół. Ci, co pozostali na górze, głównie kobiety i dzieci, zmarli z głodu i pragnienia.

Z tej właśnie przyczyny Shiprock jest świętym miejscem Indian Navajo związanym ze śmiercią i cierpieniem członków plemienia.”

Teraz zapraszam do obejrzenia kilku fotografii (znalezione w necie) tej niesamowitej góry, a jeśli szukacie naukowego opisu powstania góry, proszę bardzo – film poniżej.

 

Shiprock.snodgrass3

 

shiprock 3

 

 

2t778it1azv41

 

 

{source}
<!– You can place html anywhere within the source tags –>

<iframe width=”727″ height=”409″ src=”https://www.youtube.com/embed/juftgX7ejx8″ title=”The Ancient Volcano in New Mexico; Shiprock” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen></iframe>
<script language=”javascript” type=”text/javascript”>
// You can place JavaScript like this

</script>
<?php
// You can place PHP like this

?>
{/source}

 

 

 

Koniecznie przeczytaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze