Słuchaj nas online

Informacje | Kultura | Rozrywka | Nauka

Szachy – filmowe opowieści

Więcej od tego autora

Przeczytasz w: 3 minuty

10 filmów o szachach:

1. „Siódma pieczęć” (1957) – kultowy film o rycerzu powracającym z wyprawy krzyżowej, który gra ze śmiercią o własne życie.

Siódma pieczęć

 

 

2. „Przekątna gońca” (1984) – thriller polityczny z szachami w roli głównej. Tym razem bratobójcza walka dwóch Rosjan – przykładnego obywatela oraz dysydenta na wygnaniu. Oscar – Najlepszy film nieanglojęzyczny w 1985 r.! W doborowej obsadzie zobaczymy Daniela Olbrychskiego i Wojciecha Pszoniaka 🙂Przekątna gońca

 

3. „Szachowe dzieciństwo” (1993) – kolejny film oparty na historii – tym razem opowiedziana droga Josha Waitzkina.

 

Szachowe dzieciństwo

 

4. „Obrona Łużyna” (2000) – dwie pasje: szachy i kobieta przeplatają się wzajemnie, a do tego przeciwnik po drugiej stronie szachownicy. Lepiej jednak przeczytać książkę Nabokowa pod ty samym tytułem. Mogę podrzucić PDF-a 😛

 

Obrona Łużyna

 

5. „Szachistka” (2009) – metamorfoza pokojówki dzięki szachom? A dlaczegóż by nie!

 

Szachistka

 

6. „Pionek” (2014) – film oparty na faktach. W środku zimnej wojny toczy się walka o coś więcej, niż tylko Mistrzostwo Świata w szachach.

 

Pionek

 

7. „Królowa Katwe” (2016) – młoda szachistka, mieszkająca w ubogich slamsach, przygotowuje się do olimpady szachowej, co nie jest wcale łatwe w tym środowisku.

 

Królowa Katwe

 

8. „Fahim – mały książę szachów” (2019) – kolejna opowieść oparta na faktach. Poruszająca historia Fahima Mohhamada: od małego imigranta z Bangladeszu do szachowego mistrza Francji.

 

Fahim mały książę szachów

 

9. „Ukryta gra” (2019) – film polski. Polityczno-szpiegowsko-szachowe potyczki w Pałacu Kultury! USA i ZSRR rywalizują w Warszawie nie tyko na szachowej planszy.

 

Ukryta gra

 

10. „Gambit królowej” (20200) – małoletnia sierota spuszcza łomot szachistom w krawatach. To tak najkrócej, ale za tym kryje się próba charakteru z testem na inteligencję w jednym.

 

Gambit królowej

 

UDANYCH SEANSÓW I EMOCJONUJĄCYCH POJEDYNKÓW SZACHOWYCH!

Koniecznie przeczytaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze