Słuchaj nas online

Informacje | Kultura | Rozrywka | Nauka

Zagubieni w czterech ścianach: tajemnica hikikomori

Więcej od tego autora

Przeczytasz w: 2 minuty

Marzenie czy koszmar?

Czy słyszeliście o hikikomori? To taki japoński wynalazek, w którym ludzie zamykają się w swoich pokojach na wiele miesięcy, a nawet lat. Nie wychodzą, nie pracują, nie uczą się, nie mają związków. Czy to nie brzmi jak marzenie wielu z nas?

Wycofanie społeczne: Prawo czy problem?

Ok, żarty na bok. Faktycznie, hikikomori to poważny problem społeczny w Japonii. Ale czy warto się nim przejmować? Przecież każdy ma prawo do wycofania się z życia społecznego na jakiś czas. Niektórzy robią to przez weekend, inni przez pół roku, a jeszcze inni przez kilka lat. Nie ma w tym nic złego, dopóki nie przeszkadzają innym i nie niszczą swojego zdrowia psychicznego.

W świecie wyścigu szczurów

Pora jednak na to, aby problem wycofania społecznego zacząć traktować bardzo poważnie. W czasach, gdzie wyścig szczurów zaczyna się już w szkole podstawowej, a presja na osiągnięcie sukcesu jest ogromna, wycofanie się z życia społecznego uznawane jest za skrajną formę lęku społecznego. Osoby nim dotknięte unikają sytuacji wymagających kontaktów z ludźmi z powodu lęku przed oceną, wyśmianiem czy odrzuceniem.

Ale czy to naprawdę taki problem? W końcu każdy ma prawo do prywatności i spokoju. Może powinniśmy nauczyć się trochę luzować i przestać traktować wycofanie społeczne jak chorobę.

Nie, nie można lekceważyć skutków takiego wycofania. Osoby dotknięte hikikomori często cierpią na depresję, napady paniki i inne objawy psychofizyczne. Dlatego trzeba zauważać ludzi dotkniętych tym problemem, przestać traktować ich jak trędowatych i izolować od społeczeństwa.

Wyjście poza japońską perspektywę

Może czas na zauważenie tego problemu nie tylko w japońskim społeczeństwie? Może czas na więcej empatii i zrozumienia dla tych, którzy chcą po prostu odpocząć od szaleństwa codzienności? A może czas na to, abyśmy wszyscy trochę zwolnili i zaczęli doceniać to, że nie trzeba na siłę piąć się na szczyt?

Pytania, pytania, pytania…

Spotkanie z Awangardą – okazja do uniknięcia problemu

Dlatego skorzystajmy z okazji do spotkania, które będzie w cieszyńskim teatrze 15 września.
Spotkanie z Awangardą – to projekt, gdzie każdy może przyjść i nikt nie będzie Was oceniał po tym, co osiągnęliście w życiu. Chodzi o to, aby się spotkać, zobaczyć ciekawy koncert i dwie prezentacje. Niektórzy będą nawet przepisywać Pana Tadeusza! Ale o tym to już na miejscu. Mam nadzieję, że się tam spotkamy.

Wcześniej, w środę, od 19:10 w TVP Katowice będę o tym mówił w programie „Pokój na poddaszu”. Może po tym programie zdecydujecie się przyjść do cieszyńskiego teatru.
Serdecznie zapraszam.

Koniecznie przeczytaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze