Słuchaj nas online

Informacje | Kultura | Rozrywka | Nauka

Kartonowy świat Évy Jospin

Więcej od tego autora

Przeczytasz w: 3 minuty

Éva Jospin – artystka o wyjątkowej wrażliwości artystycznej

Éva Jospin to artystka, która swoją pracą przyciąga uwagę i wzbudza podziw, przynajmniej mnie :). Jako absolwentka Beaux-Arts de Paris i była mieszkanka Villa Medici, zawsze interesowała się sztuką i kulturą. W swojej pracy artystycznej Jospin czerpie inspirację z klasycznych tradycji, roślinnej ornamentyki i barokowych ogrodów, a jej rzeźby z tektury odwołują się do związku między kartonem a drewnem, a razcej karton jako odmiana drewna.

„Details D’Une Forêt” – rzeźba Évy Jospin, która wyróżnia się skomplikowaną głębią

Jej praca „Details D’Une Forêt”, która przedstawia wycinek lasu w płaskorzeźbie, jest przykładem na to, jak artystka potrafi nadać swoim rzeźbom poczucie skomplikowanej głębi. Mimo że wszystkie jej rzeźby są zbudowane w całości z płaskich płaszczyzn, to dzięki precyzyjnym wycinaniom i ułożeniu tektury, powstają trójwymiarowe formy, które wydają się niemalże realistyczne. Prace Évy Jospin to dzieła o wyjątkowej wrażliwości artystycznej, które ożywiają świat natury i zachęcają do zastanowienia się nad naszym związkiem z nią.

Inspiracje Évy Jospin – klasyczne tradycje, roślinna ornamentyka i barokowe ogrody

Jej sztuka to także zaproszenie do kontemplacji i refleksji nad naszymi uczuciami i emocjami. Jej kartonowe rzeźby to niczym wizualne baśnie, które prowokują do przemyśleń i zastanowienia się nad naszymi lękami, niepokojami i pragnieniami. Poprzez efekty trompe-l’oeil i doskonałą wizualną obfitość, Éva Jospin tworzy botaniczny sen, który oferuje zarówno spokojne i relaksujące miejsca, jak i ciemne, niepokojące zakamarki.

Tektura jako materiał przemijający – komentarz do naszego współczesnego sposobu myślenia o środowisku naturalnym

Ważnym elementem pracy artystki jest również zwrócenie uwagi na związek między człowiekiem a naturą. Jej prace odnoszą się do tego, jak ważne jest dla nas to, abyśmy mieli świadomość naszej zależności od środowiska naturalnego i jakie skutki niosą za sobą jego zaniedbywanie. Tworząc rzeźby z tektury, Éva Jospin wykorzystuje materiał, który jest przemijający i łatwo podlega degradacji, co stanowi swoisty komentarz do naszego współczesnego sposobu myślenia o środowisku naturalnym.

Obejrzenie prac Évy Jospin – prawdziwa uczta dla zmysłów

Nie sposób nie ulec urokowi prac tej artystki. Bez względu na to, jakie mamy podejście do natury i kultury, trudno pozostać obojętnym wobec jej wyjątkowych dzieł. Po obejrzeniu zdjęć, z pewnością zgodzicie się ze mną, że oglądanie jej prac to prawdziwa uczta dla zmysłów.

Zupełnie nie potrafię sobie wyobrazić tego, czego doświadczają oglądający na żywo – niesamowite!

A teraz jeszcze bonus w postaci filmu – warto obejrzeć!!!

Koniecznie przeczytaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze