Słuchaj nas online

Informacje | Kultura | Rozrywka | Nauka

TONY SHALHOUB – 09.10.1953 r.

Więcej od tego autora

Przeczytasz w: 2 minuty

Swoją drogę aktorską rozpoczął na deskach teatru. Jako aktor teatralny otrzymał nagrodę Tony za rolę egipskiego dyrygenta w broadwayowskim spektaklu „The Band’s Visit”.

„Występy na scenie są dla aktora wyjątkowo ważne. Uczą dyscypliny. A fakt, że udało mi się zaistnieć także w filmie i telewizji, czyni mnie prawdziwym szczęściarzem”. (Tony Shalhoub)

W filmie debiutował w 1986 roku. Bywał aktorem drugiego i trzeciego planu. W 1990 roku jako taksówkarz Antonio V. Scarpacci zagrał w serialu „Skrzydła”. Dwukrotnie pracował na planie filmów braci Coen: „Burton Fink” i „Człowiek, którego nie było”. Mogliśmy to oglądać w filmach „Adwokat” z Johnem Travoltą, „Stan oblężenia” z Danzelem Washington, czy „Gottaca- szok przyszłości”. Charakterystyczną rolą i przemianą w kosmitę-sprzedawcę dał się zapamiętać w „Facetach w czerni”. Zagrał m.in. w takich filmach, jak ” Wielkie otwarcie”, „1408”, „Co za życie” z Angeliną Jolie. Ma też na koncie takie seriale, jak „Zakręcony”czy „Siostra Jackie”. Oraz seriale „BrainDead” i „Wspaniała Pani Maise”, które polecam Waszej uwadze. Za rolę w tym ostatnim otrzymał nagrodę Emmy. Które jego role lubicie najbardziej?

„Role komediowe zawsze staram się wzbogacić o jakiś element dramatyczny, i na odwrót – gdy gram w dramacie, dodaję rys komiczny”. (Tony Shalhoub)

„Detektyw Monk” to 8 serii, 125 odcinków. Porządkujący świat wokół siebie, prostujący to, co krzywe, czyszczący swoje otoczenie ze wszystkich pyłków, a przy okazji dostrzegający najdrobniejsze dowody przestępstw. Obciążony nie tylko natręctwami, ale również tragedią utraty żony, której zabójstwo wywołało, ujawniło jego fobie. Dziwak budzący podziw, którego widz może nie tylko polubić, ale i zrozumieć. Zmagający się ze swoimi problemami, z utratą ukochanej żony i z najtrudniejszymi zbrodniami. Dostrzegający każdą nieprawidłowość, każdy ślad, każde wyłamanie się z jego postrzegania porządku świata, co pozwala mu widzieć to, czego nie widzą inni.

„Od Monka nauczyłem się życiowej mądrości: że nie należy nikogo sądzić po pozorach”. (Tony Shalhoub)

Z okazji urodzin życzę wszystkiego, co najlepsze i wielu wspaniałych ról.

Dorota

Koniecznie przeczytaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze