Słuchaj nas online

Informacje | Kultura | Rozrywka | Nauka

Urszula Gruszka

Więcej od tego autora

Przeczytasz w: 3 minuty

{source}
<!– You can place html anywhere within the source tags –>
<iframe width=”620″ height=”368″ src=”https://www.youtube.com/embed/UzSCK4hHCW8″ frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen></iframe>

<script language=”javascript” type=”text/javascript”>
// You can place JavaScript like this

</script>
<?php
// You can place PHP like this

?>
{/source}

 

Koniaków to rozległa miejscowość w Beskidzie Śląskim, wraz z Istebną i Jaworzynką leży w regionie istebniańskim, w najdalej na zachód wysuniętej części polskich Karpat. Należy do grupy etnograficznej górali śląskich, zasiedlającej obie strony Olzy. Od 1952 r. działa w Koniakowie Zespół Regionalny skupiający miłośników rodzimej kultury i oryginalnego folkloru górali śląskich – tancerzy, śpiewaków, muzyków. Osiągnięcia zespołu zostały uhonorowane Nagrodą im. Oskara Kolberga, przyznaną w 1991 roku. Zespół powstał z inicjatywy Marii Gwarek. Działali w nim wybitni artyści: Małgorzata Kukuczka, Jan Kukuczka, Leszek Gwarek, Zuzanna Gwarek, Zuzanna Kawulok, Jan Kawulok.

Kontynuatorką ich dzieła jest Urszula Gruszka – doskonała solistka, tancerka i śpiewaczka, choreograf i kierownik artystyczny. Z zespołem jest związana od 1962 r. Początkowo tańczyła w Dziecięcym Zespole Regionalnym „Mały Koniaków”, w 1967 r. przeszła do zespołu dorosłych. W dorobku artystycznym ma wiele indywidualnych nagród i wyróżnień zdobytych na festiwalach i konkursach folklorystycznych (w Żywcu, Toruniu, Kazimierzu). W 1987 r. otrzymała odznakę Zasłużonego Działacza Kultury.

Od 1992 r. jest kierownikiem artystycznym Dziecięcego Zespołu Regionalnego „Mały Koniaków” działającego przy Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Koniakowie. Od 1994 r. kieruje Regionalnym Zespołem „Koniaków” z Koniakowa. Tworzy nowe programy i widowiska obrzędowe: „Szkubaczki”, „Na starodownej muzyce”, ”Na sałaszu”, ”Góralski wieszieli”, „Mikołaji”. Opracowuje i poszerza repertuar zespołu o stare powinszowania i archaiczne kolędy, rekonstruuje strój regionalny. Zespoły pod jej kierownictwem prezentują wysoki poziom artystyczny. Ich praca wieńczona jest licznymi nagrodami. „Mały Koniaków” zdobył nagrody i wyróżnienia w Wojewódzkim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych (w latach 1993-96). Zespół „Koniaków” otrzymał m.in. Srebrną Ciupagę (1996) i Nagrodę im. Prof. Romana Reinfussa (2001) na Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem.

Zespoły uczestniczą w różnych formach prezentacji i popularyzacji rodzimej kultury – w regionalnych i międzynarodowych festiwalach i przeglądach (Festiwal Folkloru Górali Ziem Polskich w Żywcu, Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej, Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych „Żywieckie Gody”, w Karnawale Góralskim w Bukowinie Tatrzańskiej). Ich działalność artystyczna popularyzowana jest również w programach telewizji ogólnopolskiej i regionalnej. Dokumentacja prowadzonych przez Urszulę Gruszkę zespołów znajduje się w Regionalnym Ośrodku Kultury w Bielsku-Białej.

Urszula Gruszka jest inicjatorką powołania Stowarzyszenia Miłośników Beskidzkiego Folkloru, Muzyki i Tańca „Pod Ochodzitą”, które działa na rzecz zespołów, stwarza możliwość lepszego ich funkcjonowania oraz uczestnictwa w każdym festiwalu folklorystycznym. Wraz z kierowym przez nią zespołem podejmuje wiele działań na rzecz rodzimego środowiska – organizuje okolicznościowe spotkania miłośników folkloru Beskidu Śląskiego (dożynki, karnawał, regionalne święta i festiwale). Jej oddanie zespołom, praca artystyczna, społeczna i pedagogiczna zyskała duże uznanie zarówno w społeczności lokalnej Koniakowa i Beskidu Śląskiego, jak również na Żywiecczyźnie, Podhalu i Zaolziu.

Tekst pochodzi ze strony www.nagrodakolberg.pl

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Koniecznie przeczytaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze