Słuchaj nas online

Informacje | Kultura | Rozrywka | Nauka

W cieniu wielkiego brata

Więcej od tego autora

Przeczytasz w: 2 minuty

To, co dla wielu oznaczało klęskę, dla niego było okazją odciśnięcia swojego śladu w świecie nauki – prowadził badania etnograficzne, które po latach pozwoliły Ajnom odbudować swoją kulturę.

„Leczyłem ich, szczepiłem ospę. Uczyłem ich czytać i pisać, gdyż szkół dla krajowców nie ma. Byłem ich tłumaczem i orędownikiem wobec władzy, a sam nauczyłem się mówić ich językiem, a raczej trzema językami. Zaufanie ich pozyskałem całkowicie i zostałem przyjęty na członka jednego rodu”.

Powrót z zesłania nie oznaczał powrotu do spokojnego życia – nie potrafił znaleźć pracy, choć był już uznanym na całym świecie etnografem, a w Japonii słynął jako pionier badań nad autochtonicznym ludem z Sachalinu, Wysp Kurylskich i Hokkaido – Ajnami. Cóż z tego, skoro formalnie nie ukończył żadnej uczelni i w kręgch uniwersyteckich był tylko człowiekiem o średnim wykształceniu.

„W kraju formułki są ważniejsze od istoty rzeczy. Dla uczącego się jestem za stary, dla uczonego brak mi stopni naukowych. A jednak jestem jednym i drugim obecnie. Czuję się Polakiem, za granicą jestem nawet podziwianym Polakiem, a dla swoich jestem zupełnie niepotrzebną rzeczą, najwyżej żebrakiem, który kęsek chleba może wyprosić!”.

P2.jpgBardzo ciekawa postać i całkowicie w cieniu brata. Po zsyłce nie mieszał się do polityki i nie potrafił się odnaleźć w życiu, co doprowadziło go do samobójczej śmierci w wodach Sekwany – na pół roku przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
Tym bardziej warto poczytać o tym niezwykłym człowieku, choćby tutaj: https://magazynterazpolska.pl/pl/a/bronislaw-pilsudski-slad-sachalinski-i-zakopianski


Możecie też pobrać plik pdf: tutaj

A my ciagle niczego się nie nauczyliśmy – wyżej stawiamy tych, którzy dużo i niepotrzebnie mówią, a tracimy cichych i wartościowych – sorry, taki mamy kraj.

 

 

Zdjęcia zrobiłem przed Muzeum w Żorach.

Czasem warto zboczyć z utartych szlaków, zobaczyć coś innego i przez chwilę pomyśleć…

 

{source}
<!– You can place html anywhere within the source tags –>
<iframe width=”880″ height=”506″ src=”https://www.youtube.com/embed/XSU_BIausec” title=”YouTube video player” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen></iframe>

<script language=”javascript” type=”text/javascript”>
// You can place JavaScript like this

</script>
<?php
// You can place PHP like this

?>
{/source}

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Koniecznie przeczytaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze