Słuchaj nas online

Informacje | Kultura | Rozrywka | Nauka

Wasze propozycje książkowe.

Więcej od tego autora

Przeczytasz w: 2 minuty

Jakiś czas temu na Facebook Świat Słów i Radio Istebna, opublikowałam post dotyczący czytania książek w którym zaproponowałam podzielenie się Waszymi ulubionymi książkami w komentarzach, otrzymaliśmy kilka propozycji- tytułów książek, które z przyjemnością będę publikować licząc (nie ukrywam), że zachęcimy innych zarówno do wspólnego czytania, jak również dzielenia się książkami, tymi książkami, które szczególnie utkwily w pamięci …

Tymczasem pierwsza propozycja.

” Literatura romantyczna zawsze cieszyła się powodzeniem wśród czytelników w każdym wieku. Książka „Promyczek” to propozycja dla wszystkich ceniących proste wzruszenia, pozytywnych bohaterów oraz rzewne historie o miłości i przyjaźniach, które przetrwają wszystko, pomimo szalejących burz i naporów emocji. Do tego jeszcze głęboko skrywana przez główną bohaterkę tajemnica i już można mówić o pełni literackiego szczęścia.

Pisarka Kim Holden stworzyła uniwersalny portret dziewczyny ze świata artystycznego, wyśnionego, onirycznego. Mimo że przez wielu współczesnych krytyków literatury książka została obwołana „naiwną bajką dla grzecznych dzieci”, nie przeszkodziło jej to w osiągnięciu sukcesu. Na pewno przypadnie do gustu wszystkim dziewczynom w okresie dojrzewania, czasie pierwszych zakochań oraz poszukiwania swojego miejsca w życiu.

Kate Sedgwick stoi właśnie przed swoją wielką szansą. Dostała się na prestiżową uczelnię w Minneapolis, gdzie wreszcie będzie mogła spełniać swoje marzenia. Jej pasją jest muzyka, namiętnie gra na skrzypcach. Jej jedyną wadą wydaje się być uzależnienie od kawy. Przez karty powieści przewija się obok niej szereg postaci, którym nigdy nie odmawia pomocy. Właśnie przez swoją życzliwość oraz pozytywna aurę nazywana jest „Promyczkiem”. Pozytywnym nastawieniem do świata i miłością stara się zarazić wszystkich wokół. Poświęca czas wszystkim borykającym się z nierzadko trudnymi problemami. „Pomagać, a nie osądzać – to jej podstawowa dewiza życiowa. Zna recepty na to, jak sprawić, by ludzie z najbliższego otoczenia czuli się dowartościowani. W pomaganiu licznej rzeszy znajomych i przyjaciół dziewczyna nie zapomina także o Bogu, nazywając go swoim „najlepszym przyjacielem”.

Odkrywanie tajemnic na kartach książki odbywa się stopniowo. Z początku, obserwując perypetie „Promyczka” oraz jej przyjaciół do głowy nie przyjdzie nam, że dziewczyna walczy ze śmiertelną chorobą. Choroba ta jest jej największą tajemnicą, nikomu o niej nie mówi, wszystko zawierza Bogu i przygotowuje się na nieuniknione. Jest pewnego rodzaju wzorem na to, jak w sytuacjach trudnych, ostatecznych, zachować radość życia i przeć do przodu mimo przeciwności. W książce zauważa się zabieg pomieszania dwóch oddzielnych narracji, dzięki czemu możliwe jest przyjrzenie się wielu wydarzeniom z dwóch perspektyw, co zawsze poszerza pole interpretacji. Chodzi o relację Kate oraz Kellera. Autorka za pośrednictwem losów głównej bohaterki prezentuje w książce swoisty „list z zasadami”, który na życiowych zakrętach może się okazać przydatny dla każdego z nas.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Koniecznie przeczytaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze