Słuchaj nas online

Informacje | Kultura | Rozrywka | Nauka

Wybuchowy fundator

Więcej od tego autora

Przeczytasz w: 2 minuty

Sama postać tego nietuzinkowego wynalazcy jest o wiele mniej znana, czego nie można powiedzieć ufundowanej przez niego nagrodzie – Nagrodzie Nobla.
A szkoda, bo to naprawdę ciekawa postać. Na szczęście mamy otchłań Internetu, którą możemy przeczesywać w poszukiwaniu ciekawostek z życia Alfreda Nobla. I nie zamierzam wam odbierać tej przyjemności!
Dlatego tylko w kilku zdaniach, bardziej dla zachęty niż dla przedstawienia postaci, kilka ciekawostek z jego życia.
Zacznę może od tego, że w wieku 16 lat biegle władał językiem angielskim, francuskim, niemieckim i rosyjskim, co – musicie przyznać – całkiem niezły wynik. Pominę całą historię rodziny i jej wędrókę, która zaprowadziła ich nawet do Rosji, gdzie zresztą stali się ludźmi majętnymi, dorabiając się fortuny na produkcji sprzętu wojskowego na potrzeby wojny krymskiej.
Wróćmy jednak do samego Alfreda.
Droga do wynalezienia dynamitu wiodła od studiów w Paryżu i Stanch Zjednoczonych po eksperymentowanie z materiałami wybuchowymi w rodzinnych fabrykach, szczególnie z gliceryną. Zresztą, podczas jednego takiego eksperymentu doszło do wybuchu z ofiarami śmiertelnymi – wśród ofiar był również jego brat. Sam Alfred był odludkiem, a eksperymenty z niebezpiecznymi substancjami nie były mile widziane wśród sąsiadów, co może przyczyniło się też do tego, że nigdy nie założył rodziny i nie miał dzieci.
Można by powiedzieć „coś za coś”. Choć w wielu przypadkach to się jednak nie sprawdza, w jego jak najbardziej. Bo oto dochodzimy do momentu, kiedy Alfred Nobel wynajduje dynamit, zdobywa sławę, uznanie i pieniądze. Swoją fortunę przeznacza w całości przeznacza na stworzenie funduszu, z którego dochody miały być dzielone w formie 5 nagród przyznawanych w dziedzinie fizyki, chemii, medycyny, literatury oraz pokojowej.
W ten sposób, od przyznania pierwszych nagród w roku 1905, mamy coroczne ceremonie wręcznia nagród za wybitne osiągnięcia, które budzą czasem wiele emocji a nawet kontrowersji. Wśród nagrodzonym mamy również swoich rodaków, to cieszy najbardziej!
Myślę, że wiele emocji jeszcze przed Wami, kiedy ruszycie w Internety i znajdziecie tam wiele ciekawych informacji o dzisiejszym solenizacie 🙂
I to tyle na dziś 🙂

Koniecznie przeczytaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze