Słuchaj nas online

Informacje | Kultura | Rozrywka | Nauka

Zanim wynaleziono drony

Więcej od tego autora

Przeczytasz w: 3 minuty

{gallery}golebie szpiegowskie:::0:{/gallery}

Tak, nawet gołąb, który kojarzy nam się z picassowskim gołębiem pokoju, był wykorzystywany przez człowieka w walce. Na przykład w czasie I wojny światowej Alianci wykorzystali ok. 100 000 gołębi pocztowych, które dostarczały wiadomość ze dzumiewającą 95-procentową skutecznością?
Na tym jednak nie koniec, bo czy możecie sobie wyobrazić, że w 2015 roku indyjska policja aresztowała gołębia za szpiegowanie dla Pakistanu? Opierzony szpieg leciał z wiadomością w języku urdu i urządzeniem podsłuchowym.

Pomimo tego, że gołębiem nie da się zdalnie sterować, ale za to jego lot jest prawie bezgłośny, ciągle wykorzystuje się do dziwnych operacji.


Najbardziej zasłużone gołębie, takie ja słynna Cher Ami – gołębica, która straciła oko i nóżkę, została postrzelona w klatkę piersiową, ale – krwawiąc i czując ból – dała radę dostarczyć wiadomość ratującą prawie 200 amerykańskich żołnierzy, były nawet odznaczane medalem Dickin, odpowiednikiem Krzyża Wiktorii dla zwierząt, który został przyznany 32 gołębiom w latach 40. i 50. XX wieku.
Można by jeszcze wiele pisać o gołębiach – bardziej zainteresowani znajdą sporo ciekawych informacji w Internecie, a ja powiem jedno:

– Gdyby zamiast dwóch żołnierzy użyć jednego gołębia, nie byłoby filmu Sama Mendesa – „1917” i nie mógłbym Was zaprosić do jego obejrzenia 🙂
Recenzję filmu przeczytacie tutaj: http://kulturacja.pl/2020/02/recenzja-filmu-1917/ , a po przeczytaniu od razu możecie obejrzeć film:

{source}
<!– You can place html anywhere within the source tags –>
<div style=”padding:41.88% 0 0 0;position:relative;”><iframe src=”https://player.vimeo.com/video/497320681″ style=”position:absolute;top:0;left:0;width:100%;height:100%;” frameborder=”0″ allow=”autoplay; fullscreen” allowfullscreen></iframe></div><script src=”https://player.vimeo.com/api/player.js”></script>
<p><a href=”https://vimeo.com/497320681″>1917 (2019) LektorPL720pBluRayx264-KiT</a> from <a href=”https://vimeo.com/user38475782″>Radio Istebna</a> on <a href=”https://vimeo.com”>Vimeo</a>.</p>

<script language=”javascript” type=”text/javascript”>
// You can place JavaScript like this

</script>
<?php
// You can place PHP like this

?>
{/source}

 

Dla bardziej dociekliwych jeszcze wisieńka na torcie w postaci… Zresztą zobaczcie sami 🙂

 

{source}
<!– You can place html anywhere within the source tags –>
<iframe width=”727″ height=”409″ src=”https://www.youtube.com/embed/HIIYCr6xTvk” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen></iframe>

<script language=”javascript” type=”text/javascript”>
// You can place JavaScript like this

</script>
<?php
// You can place PHP like this

?>
{/source}

 

Jutro kolejny wolny dzień i może warto go wykorzystać aby zobaczyć kawał dobrego kina, pomimo brutalności świata, który pokazuje.

A może zrobicie to jeszcze dziś wieczorem?

Zapraszam

Koniecznie przeczytaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze