Słuchaj nas online

Informacje | Kultura | Rozrywka | Nauka

Zasłużone twarze z zamiłowaniem do tradycji.

Więcej od tego autora

Przeczytasz w: < 1 minuty

Pan Jakub Gazurek,

urządził galerię w dawnej stajni. Zgromadził obrazy i lipowe rzeźby – dorobek całego życia, bo rozstał się tylko z kilkoma swoimi pracami. Sztuką zajmuje się od dzieciństwa. Ponieważ na artystyczne wykształcenie nie było pieniędzy, został malarzem pokojowym. W dzień malował ściany, wieczorami obrazy na pilśni (płótno jest za drogie). Pan Jakub, tworzy po swojemu i żyje niespiesznie. Chętnie przyjmuje gości, lubi opowiadać. 

Pan Jakub Gazurek zwany jest też,  beskidzkim Nikiforem. Ukończył trzyletnie ognisko artystyczne prowadzone przez Ludwika Konarzewskiego. Pracował jako malarz budowlany. Obecnie jest na emeryturze. Uprawia grafikę i rysunek tuszem, malarstwo na szkle, wykonuje drzeworyty, modeluje w glinie i sporządza odlewy gipsowe. Maluje obrazy techniką olejną, używa farb plakatowych. Przedmiotem jego zainteresowania są scenki rodzajowe i portrety. Od wielu lat z powodzeniem bierze udział w konkursach i wystawach sztuki ludowej, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia : 

Laureat ludowego Oscara jakim jest Nagroda  im. Oskara Kolberga.Laureat X Konkursu Malarstwa Nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieńka, 2004 roku.Wyróżniony w Międzynarodowym Konkursie Malarstwa ” Dzieło rąk i serca ” i wiele innych nagród. 

Góralska Izba Pana Jakuba Gazurka znajduje się w Istebnej. 

Źródło : muzeumcieszyn.pl ; dolnykubin.sc 

Wyszukała, opracowała i udostępniła : Karolina Kaźmierczak.

https://m.facebook.com/NaszSwiatSlow/

Koniecznie przeczytaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze