Słuchaj nas online

Informacje | Kultura | Rozrywka | Nauka

Zasłużone twarze z zamiłowaniem do tradycji.

Więcej od tego autora

Przeczytasz w: 2 minuty

Tadeusz Papierzyński, rocznik 1984, od urodzenia związany jest z Istebną. Skończył Liceum Ogólnokształcące w Wiśle. W 2009 roku obronił licencjat z etnologii na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Ukończył studia magisterskie na tym samym kierunku. Napisał prace magisterską, poświęconą kościołowi pw. Matki Boskiej Fatimskiej na Stecówce. 

 

Tadeusz Piepierzyński kierował „Istebną” przez prawie 11 lat. W tym czasie grupa dała około 400 koncertów.  Koncertowała w 20 krajach na 4 kontynentach, a w sumie ponad 30 razy wyjeżdżała na festiwale za granicę (po raz pierwszy do miasta Pecz na Węgrzech w roku 2008,  do Rosji, do Smoleńska) –  W Polsce byliśmy na 17 kilkudniowych festiwalach (począwszy od festiwalu w Białej Podlaskiej po tegoroczny wyjazd na Kaszuby), udało nam się wspólnie zdobyć kilka ważnych nagród i wyróżnień – wspomina były kierownik Zespołu Istebna. 

 

Warto  zatem przypomnieć, bo pod jego kierownictwem Zespół Regionalny „Istebna” zdobył m.in.: 

Grand Prix 22. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych w ramach 48. Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Wiśle 2011; Brązową Ciupagę – trzecie miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem – 2009 i 2013. W 2011 roku zespół świętował 110-lecie i na Zamku Królewskim w Warszawie odbierał z rąk Ministra Kultury Bogdana Zdrojewskiego najwyższe polskie odznaczenie w dziedzinie kultury ludowej – nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej. 

 

Nowym szefem zespołu została Maria Motyka – Rezygnuję z kierowania, bo takie było moje postanowienie wiele lat temu! Aby zespół wciąż dobrze funkcjonował, potrzeba zmian! Potrzebna jest świeża krew, nowe pomysły, nowa energia – dla dobra zespołu! A ono jest dla mnie najważniejsze! Natomiast nie rezygnuję z członkostwa w zespole – nadal będę wspierał, na ile będę mógł i na ile będę Wam potrzebny.  Cieszę się, że zespół zostawiam w dobrych rękach i wierzę, że z Waszą pomocą Marysia sobie poradzi! – tłumaczył rok temu powody swojej decyzji Tadeusz Papieprzyński. 

 

Tekst na podstawie informacji zaczerpniętych z internetu ( wiadomości.ox.pl oraz Cieszyn.naszemiasto.pl ) udostępniła Karolina Kaźmierczak. 

 

https://m.facebook.com/NaszSwiatSlow/

 

Zdjęcie: Michał Kuźma.

Koniecznie przeczytaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze