Słuchaj nas online

Informacje | Kultura | Rozrywka | Nauka

Pan Tadeusz znowu w Paryżu!

Więcej od tego autora

Przeczytasz w: < 1 minuty

W sercu Paryża, gdzie splatają się historie przeszłości z duchem nowoczesności, dokonuje się kolejny rozdział epopei Adama Mickiewicza, „Pan Tadeusz”. To właśnie tutaj, 119 lat po pierwszym wydaniu, nasze dziedzictwo literackie nabiera nowego wymiaru dzięki akcji ręcznego przepisywania dzieła.

Projekt ten zrodził się w Polsce, ale w naturalnym kolejnym kroku znalazł swoje miejsce w Paryżu – mieście, które przygarnęło Mickiewicza i stało się świadkiem narodzin jego dzieła. W Szkole Polskiej im. Adama Mickiewicza, symbolu kulturalnych więzi między Polską a Francją, rozpoczynam ten międzynarodowy rozdział. Tam, dyrektor Konrad Leszczyński, przystąpił do akcji, z ręką wprawną rozpoczął paryskie przepissywanie.

Następnie, w pejzażu miejskiego gwaru i spokojnych zakątków Paryża, spotkam Panią Katarzynę Ptak, która przy kawiarnianym stoliku u stóp Sacré-Cœur, kontynuuje proces przepisywania. To obraz, który łączy tradycję z nowoczesnością, miejsce z narracją.

Odwiedziny w Liceum Międzynarodowym w Saint Germain-en-Laye to kolejny rozdział tej opowieści, gdzie młodzi ludzie i ich nauczyciele, wspólnie tworzą przestrzeń dla przyszłych akcji. Rozmowy z Panią Dyrektor Agnieszką Sygowską-Kalmus oraz Panią Elizą Kwiatkowską, Szefową Stowarzyszenia Rodziców, naszkicowały plany, które wkrótce owocować będą kolejnymi etapami naszej przygody.

Podczas chwil odpoczynku, wędrowałem po Paryżu, gdzie każdy krok wydawał się prowadzić przez historię i kulturę. W tych wędrówkach znajdowałem potwierdzenie, że nasza akcja jest czymś więcej niż tylko przepisywaniem – to osobliwy pokłon dla naszej literatury i tożsamości w sercu francuskiej stolicy.

Opowieść ta będzie kontynuowana, a ja zapraszam do śledzenia tej intelektualnej podróży. To przypomnienie o trwałości słów, które kształtują naszą narodową świadomość, odtwarzane na nowo w mieście, które zawsze rozkwitało przy dźwiękach pióra i papieru.

Dziękuje wszystkim, którzy włączyli się do tej inicjatywy. Niech ten projekt będzie zaproszeniem do wspólnego przeżywania przygody z literaturą, która zaistniała w dzisiejszym Paryżu, jak w dniu jego pierwszego wydania.

Oczekujcie więcej, bo historia ta wciąż się pisze…

Koniecznie przeczytaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze