Słuchaj nas online

Informacje | Kultura | Rozrywka | Nauka

Ręczne pisanie w Paryżu

Więcej od tego autora

Przeczytasz w: 3 minuty

Czy długopis ma jeszcze szansę na przetrwanie?

Czy długopis ma jeszcze szansę na przetrwanie? Czy w ogóle będziemy potrzebowali umiejętności pisania w erze smartfonów i tabletów? Mało kto pewnie zadaje sobie te pytania, zwłaszcza w dobie przyspieszonego rozwoju technologicznego. Nauczyciele w szkołach juz alarmują, że dzieci coraz trudniej uczyć pisania, a to za sprawą bezustannego niemal korzystania z elektronicznych gadżetów.

Ale czy to tylko wina dzieci? A może to my, dorośli, również powinniśmy się zastanowić nad tym, jak często sięgamy po klawiaturę zamiast po długopis? Pisanie na ekranie krótkich wiadomości nie wymaga już od nas składania pełnych zdań i budowania logicznych wypowiedzi. A co z umiejętnością formułowania metafor i innych figurowych zwrotów charakterystycznych dla języka pisanego? Przecież teraz to trzeba krótko i niemal łopatologicznie podać, a najlepiej w formie obrazka.

„Pisanie w erze smartfonów i tabletów: Czy to nadal umiejętność potrzebna?

Niektórzy badacze twierdzą nawet, że przekazy audio i wideo mogą całkowicie zastąpić pismo i mowę. Dlaczego miałoby nam zależeć na takich pierdołach jak metafory, skoro możemy otrzymać informacje w czystej formie obrazu i dźwięku? Czy to oznacza, że wkrótce przestaniemy potrzebować języka pisanego?

Nie dajmy się zwariować! Oczywiście, technologia zmienia nasze życie i wpływa na nasze umiejętności manualne oraz językowe. Ale czy to oznacza, że powinniśmy rezygnować z długopisu i papieru na rzecz tabletów i smartfonów? Zdecydowanie nie!

Długopis ma swoje zalety. Przede wszystkim jest prosty w obsłudze i nie wymaga od nas ładowania baterii czy łączenia z internetem. Dzięki niemu możemy zapisywać swoje myśli i pomysły w każdych warunkach – bez względu na to, czy mamy dostęp do prądu czy nie.

Dlaczego warto docenić długopis i umiejętność pisania ręcznego?

A co z umiejętnością pisania? Czy warto ją rozwijać, skoro coraz częściej korzystamy z klawiatury? Oczywiście! Pisanie ręczne ma wiele zalet, które warto pielęgnować. Przede wszystkim pozwala nam skupić się na treści i lepiej zapamiętać informacje. Dzięki niemu możemy również ćwiczyć swoją wyobraźnię i kreatywność.

Podsumowując: długopis ma jeszcze wiele do zaoferowania, a umiejętność pisania ręcznego warto pielęgnować. Oczywiście, technologia jest nieodłączną częścią naszego życia i warto ją wykorzystywać. Ale nie zapominajmy o tradycyjnych narzędziach, które mają swoje niepodważalne zalety.

Ręczne przepisywanie 'Pana Tadeusza’ – Dlaczego warto spróbować?

Doskonałą okazją do tego jest ręczne przepisywanie „Pana Tadeusza”, które prowadzimy w Radiu Awangarda. Jeśli osoby znane i te mniej znane chętnie dołączają się do tego projektu, dlaczego nie moglibyście dołączyć również WY? Zacznijcie od jednej strony, a później, sami w domu, możecie ćwiczyć ręczne pisanie dla własnej satysfakcji, nie wspominając o innych korzyściach, o których napisano w poniższych źródłach:

https://pieknoumyslu.com/tradycyjne-pisanie-reczne-korzysci-dla-mozgu/ https://www.sarniezycie.pl/co-daje-pisanie-odreczne/


Dla zachęty podaję zdjęcia trzech kolejnych przepisanych stron osób, które już to zrobiły 🙂

Generał Mieczysław Bieniek


Dyrektor Szkoły Polskiej im. Adama Mickiewicza w Paryżu – Konrad Leszczyński


Pani Katarzyna Ptak

Odpowiedź na pytanie: Czy warto pielęgnować ręczne pisanie? Musicie sobie udzielić sami – mam nadzieję, że będzie to pozytywna odpowiedź.

Koniecznie przeczytaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze