Słuchaj nas online

Informacje | Kultura | Rozrywka | Nauka

Kalendarium 29 lipca

Więcej od tego autora

Przeczytasz w: 2 minuty

Wiecie co, przypomnijmy sobie kilka postaci, które zrobiły sporo dla polskiej kultury. Tym bardziej, że dziś jest dzień w którym:

W 2018 roku w Warszawie zmarł Tomasz Stańko. Był naprawdę świetnym jazzmanem, znanym na całym świecie. Nagrał mnóstwo albumów, a jego muzyka w filmach i teatrach była czymś specjalnym. Co więcej, jako pierwszy Polak dostał Europejską Nagrodę Jazzową.

W 1967 roku w Paryżu odszedł Aleksander Wat, facet, który był genialnym poetą i prozaikiem. Napisał kilka naprawdę mocnych książek. Szczególnie „Mój wiek. Pamiętnik mówiony” – jego spojrzenie na komunizm jest naprawdę unikalne.

W 1942 roku zmarł w Krakowie Wojciech Kossak. To był malarz z krwi i kości, specjalizujący się w malarstwie historycznym i bitewnym. To on jest współtwórcą „Panoramy Racławickiej”, która robi wrażenie na każdym.

W 1939 roku transatlantyk MS „Chrobry” po raz pierwszy wypłynął z Gdyni do Ameryki Południowej. Na pokładzie był między innymi Witold Gombrowicz, który również zasługuje na uwagę jako jeden z najważniejszych polskich pisarzy.

Wszyscy oni zrobili naprawdę dużo dla polskiej kultury, więc warto o nich pamiętać – tak mi się przynajmniej wydaje

Koniecznie przeczytaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze