Słuchaj nas online

Informacje | Kultura | Rozrywka | Nauka

Karakony

Więcej od tego autora

Przeczytasz w: < 1 minuty

Dziś jest ten dzień, kiedy powinniśmy uczcić 131. rocznicę urodzin Brunona Schulza – jednego z tych pisarzy, rysowników i grafików, którzy w XX wieku budzili największe zaciekawienie. Z pewnością większość z Was kojarzy go przede wszystkim z jego dziełami „Sklepy cynamonowe” i „Sanatorium pod klepsydrą”. Ale czy to wszystko, czym można się zainteresować?

No cóż, można by jeszcze wspomnieć o jego malarstwie, w końcu był również utalentowanym rysownikiem. Możemy dołączyć kilka rycin, które dodadzą koloru tej historii. I w ten sposób mamy gotowy temat – data, wydarzenie, pisarz.

Ale zastanawiam się, czy trzeba powtarzać to już po raz 1469? Czy aby na pewno musimy jeszcze raz przypominać o kimś, kogo powinniśmy znać na wylot, a do którego wystarczyłaby krótka notka?

Warto znać prozę i malarstwo Brunona Schulza – to oczywiste. Ale czy musimy poświęcać tyle uwagi dzisiejszej dacie? Może jest to jedynie pretekst do przypomnienia sobie starej lektury, do odkurzenia tych książek, które dawno już zasłużyły na naszą uwagę. Niech ta rocznica będzie zaproszeniem do powrotu do Schulza i nie dajcie się zastraszyć przez żadne karakony!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Koniecznie przeczytaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze