Słuchaj nas online

Informacje | Kultura | Rozrywka | Nauka

„Morze i cywilizacja. Morskie dzieje świata” Paine Lincoln

Więcej od tego autora

Przeczytasz w: < 1 minuty

Zapraszam do lektury monumentalnego dzieła naukowego Lincolna Paine’a, „Morze i cywilizacja”. Ta niezwykle syntetyczna, ale zaskakująco szczegółowa historia świata opowiedziana przez pryzmat związków człowieka z morzem z pewnością Cię zainteresuje. Paine bada pierwsze spotkania ludzi, którzy dzielili rzeki i oceany, opisując jak przedmioty, języki, religie i całe kultury rozprzestrzeniały się po świecie drogami i szlakami wodnymi.

Książka opowiada o pierwszych morskich wyprawach z Afryki i Eurazji do Australii i obu Ameryk, wielkich kulturach morskich starożytności: Fenicjan i Greków, ale też ich braci żeglarzy z Indii, Azji Południowo-Wschodniej i Wschodniej. Autor opisuje, jak nasi przodkowie wykorzystywali swoje umiejętności nawigacyjne, techniki budowy statków i biegłość w handlu do tworzenia tętniących życiem kolonii zamorskich o stulecia poprzedzających erę europejskiej ekspansji zamorskiej.

„Morze i cywilizacja” zmienia sposób, w jaki patrzymy na świat, także w dosłownym znaczeniu. Po raz pierwszy pozwala naprawdę ujrzeć zajmujący 75% całej mapy błękit, który jest często dla nas tylko tłem. Dzięki tej diametralnej zmianie perspektywy możemy zobaczyć zjawiska i schematy w historii, których przy spojrzeniu z lądu nie widać.

Lincoln Paine przyjmuje morską perspektywę jako metodę badania dziejów. Woda sama w sobie staje się zaskakująco odmiennym punktem odniesienia do refleksji nad historią ludzkości. Autor ukazuje, w jaki sposób ludzie podróżujący po morzach i rzekach i rozwożący swoje produkty i systemy społeczne wpływali na głębokie zmiany zachodzące na lądzie. Przystosowanie ludzkości do życia na wodzie jest jedną z najważniejszych sił napędowych historii od zarania cywilizacji i we wszystkich kręgach kulturowych.

Książka została doceniona przez krytyków i zdobyła nominację do prestiżowej nagrody Mountbatten Maritime Prize. To pierwsze wydanie w języku polskim i jestem pewien, że zapewni Ci fascynującą i poznawczą przygodę.

Książkę możesz kupić tutaj: KUP

Koniecznie przeczytaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze