Słuchaj nas online

Informacje | Kultura | Rozrywka | Nauka

Erling Kagge, Cisza

Więcej od tego autora

Przeczytasz w: 2 minuty

Trzydzieści trzy eseje o ciszy i spokoju

Książka Erlinga Kagge pt. „Cisza” składa się z trzydziestu trzech esejów zastanawiających się nad znaczeniem ciszy i spokoju w życiu człowieka i świecie przyrody. Choć można się zastanawiać, czy temat ten jest rzeczywiście aż tak fascynujący, autor w swoich przemyśleniach udowadnia, że warto się nim zainteresować.

Poszukiwanie ciszy w odległych zakątkach świata

W erze, gdy wszyscy dyskutują o utracie bioróżnorodności, rzadziej zwracamy uwagę na zagrożoną ciszę. Kagge twierdzi, że cisza jest możliwa do odnalezienia nawet w naszych domach, choć przyznaje, że w swoim poszukiwaniu musiał się udać do odległych zakątków świata. Być może jego doświadczenia są jednak odrobinę niewiarygodne, biorąc pod uwagę, że pochodzi z Norwegii – jednego z najcichszych krajów na Ziemi.

Indywidualne doświadczenia ciszy

Erling Kagge pragnie pokazać nam ciszę na różnych poziomach, jednak wydaje się, że pomija fakt, że każdy z nas doświadcza jej inaczej. Mimo tego warto docenić jego próbę uświadomienia czytelnikom, jak ważna jest cisza dla zdrowia psychicznego i kreatywności.

Cisza jako „nowy luksus”

Kagge określa ciszę jako „nowy luksus”, co może wydawać się nieco przesadzone, jednak nie sposób nie zauważyć, że cisza rzeczywiście jest wartością, której coraz trudniej doświadczyć. Autor zwraca uwagę na obecność ciszy w tradycjach religijnych i filozoficznych, co może sugerować, że warto przyjrzeć się jej bliżej.

Zastosowanie ciszy w sztuce, np. muzyce

Na koniec warto wspomnieć, że Kagge, odwołując się do muzyki, pokazuje, jak istotne jest zastosowanie ciszy w różnych dziedzinach sztuki. Czytelnik może się zastanowić, jak inne dziedziny kultury mogłyby zyskać na wprowadzeniu elementów ciszy do swoich dzieł.

Odkrywanie wartości ciszy dla siebie

Podsumowując, choć książka Kagge’a może wydawać się nieco kontrowersyjna, warto dać jej szansę i przekonać się samemu, czy cisza rzeczywiście ma tak wiele do zaoferowania. Może okaże się, że odkryjemy w niej coś wartościowego dla nas samych.

Książkę możesz kupić TUTAJ

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Koniecznie przeczytaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze