Słuchaj nas online

Informacje | Kultura | Rozrywka | Nauka

„O wojnie galijskiej” Juliusz Cezar

Więcej od tego autora

Przeczytasz w: 2 minuty

Cezar jako Gwiazda Antyku

No cóż, „O wojnie galijskiej” Gajusza Juliusza Cezara to prawdziwa perła wśród starożytnych pamiętników. Kto by pomyślał, że rzymski wodz i polityk w jednej osobie okaże się też pisarzem z takim zacięciem? To trochę jakby znaleźć w skarbcu Cezara nie tylko złote monety, ale i bestsellery!

Przeczytaj również: „Co widać a czego nie widać” – F. Bastiat

Cezar na Podboju Galii

Cezar, relacjonując swoje podboje, robi to z takim rozmachem, że czytelnik może się poczuć jak na pierwszej linii frontu. Od Francji po Szwajcarię, nasz autor wodzi nas za sobą jak przewodnik po starożytnym świecie. I nie zapomina o żadnym szczególe – od wielkich bitew po codzienne życie żołnierza, jakby chciał powiedzieć: „Zobaczcie, jak to jest być rzymskim Rambo!”

Przeczytaj również: „Rozmyślania” – M. Aureliusz

Propaganda w Stylu Cezara

Ach, geniusz propagandowy Cezara! Jego „O wojnie galijskiej” to nie tylko opowieść o bitwach, ale też sprytnie zakamuflowana broszura reklamowa własnych dokonań. Cezar przedstawia się jako niepokonany wódz, który z łatwością mógłby zarządzać ogromnymi terytoriami. To trochę jakby polityk dzisiaj napisał własną biografię i przypadkiem „zapomniał” o wszystkich wpadkach.

Przeczytaj również: Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy” – S. Piasecki

Subiektywne Prawdy Cezara

Oczywiście, trzeba pamiętać, że Cezar pisał swoją historię będąc zwycięzcą, więc mógł sobie pozwolić na małe „przyozdobienia”. To trochę jak oglądanie filmu, w którym reżyser i główny aktor to ta sama osoba – nie spodziewaj się zbyt wielu scen, w których bohater wygląda źle.

Przeczytaj również: „Inaczej” – R. Kotarski

Długotrwały Wpływ

Nie można zaprzeczyć, że „O wojnie galijskiej” miało ogromny wpływ na kulturę. To jak antyczny blockbuster, który do dzisiaj inspiruje pisarzy i artystów. Cezar, przez te wszystkie lata, nadal dyktuje trendy w literaturze i sztuce. W końcu, kto by nie chciał poczytać o starożytnych podbojach napisanych przez samego uczestnika wydarzeń?

Przeczytaj również:Uległość” – M. Houellebecq

Podsumowanie: Cezarowy Świat

Podsumowując, „O wojnie galijskiej” to fascynujący wgląd nie tylko w umysł jednego z największych wodzów historii, ale też w to, jak kształtowana jest historia i legenda. To trochę jak wejście do umysłu Cezara i zobaczenie, jak widział świat – z pewnością nie było to nudne!

Przeczytaj również: „Astrofizyka dla zabieganych” – N. deGrasse Tyson

Koniecznie przeczytaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze