Gdyby wydarzenia opisane w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza rozegrały się w rzeczywistości i były nam współczesne z pewnością relacjonowałaby je plotkarska prasa. Artykuł na ten temat mógłby wyglądać tak:
W Soplicowie odbyło towarzyskie wydarzenie roku 1812. Pretekstem spotkania były zaręczyny trzech dam znanych z kart epopei narodowej z oficerami armii napoleońskiej: Zosi wnuczki Stolnika Horeszki z Tadeuszem Soplicą, Tekli Hreczeszanki z Asesorem i Telimeny z Rejentem.
W uroczystości uczestniczyli sławni generałowie: Dąbrowski, Kniaziewicz, Pac i Małachowski oraz śmietanka towarzyska powiatu z Podkomorzym na czele. Patrzono na 14-letnię Zosię, która zachwyciła zebranych stylizacją nawiązującą do tradycyjnego stroju polskiego i wyjątkowo twarzową ozdobą we włosach. Młoda dama wzbudziła taki entuzjazm wśród zgromadzonych oficerów, że generał Kniaziewicz postawił ją na stole i poprosił, by obracała się dookoła. Narzeczony dziewczyny przyglądał się temu z uśmiechem, a sama Zosia nieprzywykła do występów na stole, wydawała się zawstydzona. Bliska znajoma Zosi zdradziła, że autorką udanej stylizacji jest sama Zosia.