Słuchaj nas online

Informacje | Kultura | Rozrywka | Nauka

Trzy w jednym!

Więcej od tego autora

Przeczytasz w: 3 minuty

Podróż w czasie i przestrzeni

Dzisiaj zabieram Was w podróż ponad czas i przestrzeń. Wyobraźcie sobie trio złożone z niezwykłych osób, których talent i sława przekaracza granice naszego kraju.
Pierwszy to wirtuoz fortepianu, którego dźwięki są związane z Polska i rozpoznawalne tak samo jak pędzel drugiego mitrza, a trzecią osobą z tego niewzwyklego tria jest alpinistka, która pokazuje nam, że ograniczenia są w naszych głowach, a prawdziwa wolność czeka tam, gdzie kończą się znane szlaki.
Idziecie? Jeśli tak, zapraszam na spacer z Chopinem, Jerzym Dudą-Graczem i Wandą Rutkiewicz.

Kulturalny labirynt

Wygląda na to, że wystawa „Chopinowi – Duda Gracz” w Muzeum Śląskim w Katowicach postawiła przed nami nie lada wyzwanie! Chopin gra na fortepianie, Duda-Gracz maluje pędzlem, a my stoimy pośrodku, zastanawiając się, czy aby na pewno w szkole dobrze zwracalismy uwagę na lekcjach muzyki i historii sztuki. Ale nie martwcie się, nie jesteście sami w tym kulturalnym labiryncie. Wiele osób czuje się zagubionych, kiedy sztuka wychodzi poza ramy zrozumiałego. Ja czułem się lekko zagubiony.

Pierwszy krok w muzeum

Nie przejmujcie się, że nie czujecie się znawcami. W końcu nawet najwięksi koneserzy kiedyś zaczynali od zera. A może właśnie ta wystawa będzie tym pierwszym krokiem do odkrycia nowej pasji? Pamiętajcie, że każdy walc Chopina można zacząć od pierwszego taktu, a każdy obraz Dudy-Gracza od pierwszego spojrzenia. Pozostaje tylko pytanie: kiedy wybieracie się na artystyczną przygodę w Muzeum Śląskim w Katowicach na wystawę „Chopinowi – Duda Gracz?

Jako rozgrzewkę przygotowałem dla Was coś wyjątkowego: multimedialną prezentację z obrazem Jerzego Dudy Gracza, stworzonym z myślą o konkretnym walcu Chopina. Na wystawie jest ich znacznie więcej! Z ta jednak różnicą, że bez akompaniamentu muzycznego – znajdziecie jedynie tytuł utworu. Do pełni wrażeń brakuje tylko Waszego wewnętrznego śpiewu. 🙂

Jerzy Duda-Gracz, Słońsk – Copin, 1835, Walc As-dur „L’Adieu” / „Pożegnalny” Op. 69 Nr 1

Wanda Rutkiewicz w zestawie

Dobrze, ale co wspólnego z nimi ma Wanda Rudkiewicz? Wanda Rudkiewicz to gwiazda ekspozycji tymczasowej tuż obok, którą można podziwiać za cenę jednego biletu – okazja, prawda? I przyznam bez bicia, tutaj czułem się jak ryba w wodzie – te tematy są mi bliższe. 🙂

A tak między nami, rzućcie okiem na te kilka zdjęć z wystaw wartych odwiedzenia – nawet jeśli to nie Wasza bajka. Dajcie się skusić, zróbcie krok w nieznane, a kto wie, może to właśnie tam znajdziecie chwilowy azyl od codziennej gonitwy. Na mnie zadziałało jak balsam!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Koniecznie przeczytaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze