Słuchaj nas online

Informacje | Kultura | Rozrywka | Nauka

Kalendarium: od zimowych wejść po wyroki sądowe

Więcej od tego autora

Przeczytasz w: 2 minuty

Dzień dobry, miłośnicy przeszłości! Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was garść ciekawostek z różnych zakątków historii, które wydarzyły się 12 stycznia. Przygotujcie się na podróż w czasie, która zabierze Was od górskich szczytów po zawiłości polityczne – wszystko to w pigułce, przyprawionej szczyptą humoru.

W górach zimą nie tylko śnieg biały…

12 stycznia to data, która w historii polskiego himalaizmu zapisana jest wielkimi literami. W 1986 roku Jerzy Kukuczka i Krzysztof Wielicki zdobyli Kanczendzongę, a dwa lata wcześniej, w 1984, Maciej Berbeka i Ryszard Gajewski stanęli na szczycie Manaslu. Oba te wejścia były pierwszymi zimowymi zdobyciami tych ośmiotysięczników. Zimowe wyprawy w Himalaje to nie lada wyczyn – trzeba mieć nie tylko kondycję, ale i odporność na mróz godną niedźwiedzia polarnego.

Kiedy historia pisze scenariusze…

Z kolei w dziedzinie kultury i sztuki, 12 stycznia przyniósł nam premierę filmu „Zamach” w reżyserii Jerzego Passendorfera w 1959 roku. To dzieło, które z pewnością warto odświeżyć w pamięci, choćby po to, by przekonać się, że polskie kino ma w sobie sporo dynamitu. https://youtu.be/HSEFgPeMAUw

A skoro już jesteśmy przy kinie, wspomnijmy Andrzeja Zauchę, urodzonego w 1949 roku, którego głos to melodyjna podróż do złotej ery polskiej piosenki.

Od stanu wojennego do trzęsienia ziemi

W dziedzinie historii politycznej i społecznej mamy wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z 2012 roku, który uznał wprowadzenie stanu wojennego za działanie nielegalnej grupy przestępczej. To przypomnienie, że czasem sprawiedliwość ma długie ramię i jeszcze dłuższą pamięć. Z kolei w 2010 roku świat obiegła wiadomość o tragicznym trzęsieniu ziemi na Haiti, które pochłonęło setki tysięcy ofiar. Niech to będzie przestroga dla nas wszystkich, że natura potrafi być bardziej nieobliczalna niż najwybredniejszy krytyk sztuki.

Odeszli, ale pamięć o nich trwa

Na koniec wspomnijmy o tych, którzy odeszli, ale zostawili po sobie trwały ślad. W 1993 roku zmarł Józef Czapski – malarz, pisarz, krytyk sztuki, człowiek o niesamowitej biografii i talentach.

Przeczytaj również: Pisarz sumienia, malarz spostrzeżenia. Józef Czapski

A w 1976 roku odeszła Agatha Christie, królowa zagadek kryminalnych, która do dziś trzyma czytelników za gardło swoimi skomplikowanymi intrygami.

Oto nasza historyczna podróż na dziś. Mamy nadzieję, że choć na chwilę przenieśliśmy Was w inne czasy i pokazaliśmy, że historia potrafi być równie emocjonująca co najlepszy thriller. Do zobaczenia jutro, z kolejną dawką przeszłości!

Koniecznie przeczytaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze